skip_main skip_menu skip_search

Máte dotaz? Sme tu pre vás Michal +420 778 772 453, Po–Pia, 8:00–16:00

Zbierajte vernostné diabolky a šetrite na nákupe

icon_in_basket 0 Prázdny
Marek Děngl

Mirka

Váš košík je prázdny

Pridajte do neho vybraný tovar. Premýšľate, kde začať?

Prehliadnite si najpredávanejšie kusy alebo našu poradňu.

Luky

Ako vybrať luk

Vyberte si luk a šípy rýchlo a jednoducho. Vynecháme zbytočnú omáčku a pomôžeme s výberom bez toho, aby ste museli absolvovať cestu na predajňu.

AKÝ TYP LUKU SI VYBRAŤ?

Najprv si musíte ujasniť, či chcete reflexný alebo kladkový luk. Preto musíte poznať ich vlastnosti. Tie vám teraz priblížime

A. REFLEXNÝ LUK

Pokiaľ ste začiatočník, mali by ste začať práve s reflexným lukom. Nehľadajte u nich žiadne špeciálne technológie. Tradičná konštrukcia v podobe tetivy a pružného lučiska slúži už tisíce rokov. Reflexné luky majú konce ramien prehnuté dopredu smerom k terču, čo vytvára jednoduchú kladku. Sú vhodné pre športovú, loveckú aj rekreačnú streľbu.

Náš tip:

Ragim Impala je jeden zo špičkových reflexných lukov, ktoré sú vhodné pre skúsených aj začínajúcich lukostrelcov. Skladá sa z laminátového stredu a čiernych sklolaminátových ramien. Na rukoväti sú závity na prípadné pripevnenie mieridiel alebo stabilizátora.

Obľúbené reflexné luky:

B. Kladkový luk

Kladkové luky dostali svoj názov podľa asymetrických kladiek na oboch koncoch luku. Kladkostroj rozloží napínaciu silu v dĺžke náťahu nerovnomerne. Lukostrelec teda vyvinie najväčšiu silu v prvej fáze náťahu a na konci už nie je odpor taký silný. Preto udrží tetivu dlhšie natiahnutú. To je dôležité hlavne pre lovcov čakajúceho na správny okamih na vypustenie šípu.

Náš tip:

Luk Beast Hunter Buster je určený najmä pre juniorských strelcov a začiatočníkov, ktorí uprednostňujú kladkový luk. Najväčšou výhodou je bezpochyby možnosť nastavenia náťahovej síly od 15 do 29 libier a s tým súvisiaca dĺžka náťahu od 17 do 26 palcov. Tento model bude vyhovovať iba rukám pravorukých strelcov.

Obľúbené kladkové luky:

KRITÉRIÁ PRE VÝBER LUKU

Čo treba poznať?

 • Prevedenie luku (pre ľaváka / praváka)
 • Napínacia sila luku (v librách)
 • Dĺžka náťahu (v palcoch)
 • Dĺžka, veľkosť luku (v palcoch)

Prevody jednotiek

 • 1" (palec) = 2,54 mm
 • 1 lb (libra) = 453,59

PREVEDENIE LUKU

Základom je zvoliť správne prevedenie: luk pre ľaváka a luk pre praváka. Je to jednoduché. Pravák naťahuje tetivu pravou rukou, mieri pravým okom a lúk drží v ľavej ruke. Šíp vedie po ľavej strane madla v smere streľby, ľavák opačne. Luk pre praváka sa obvykle značí RH, pre ľaváka LH. Na trhu sa vyskytujú aj luky obojstranné.

NAPÍNACIA SILA

Sila náťahu býva vyznačená na ramenách a udáva sa v librách. 1 Lb = 0,45 kg. Všeobecne platí, že by človek mal byť schopný lúk 11× natiahnuť so sedemsekundovou výdržou v napätí a dvojsekundovým odpočinkom pri uvoľnení. Pokiaľ to nedokážete, zvoľte slabší lúk. Ak máte rezervu, môžete skúsiť silnejšie. Nemá cenu preceňovať sily, mohlo by sa vám to vypomstiť.

VHODNOSŤ LUKU PODĽA NAPÍNACIE SILY

 • 10–20 lb – deti do 13 rokov
 • 20–28 lb – juniori
 • 28–35 lb – ženy
 • Nad 35 lb - muži

DĹŽKA NÁŤAHU

Určuje, akú dĺžku šípu potrebujete. Na zistenie dĺžky náťahu potrebujete skladací meter. Jeho koniec si oprite pod krčnú jamku, za držanie s predpaženými rukami meter pridržujte natiahnutými prstami oboch strán. Tam, kam vám dosiahnu prostredníkov, odčítate dĺžku náťahu. Tú je potrebné následne previesť do hodnoty v palcoch. 1 palec = 2,54 cm.

stažený soubor

DĹŽKA, VEĽKOSŤ LUKU

Dĺžka býva spravidla vyznačená na jednom z ramien luku, rovnako ako sila náťahu. Nasledujúce hodnoty sú orientačné pre (olympijský) reflexný luk. Samozrejme vždy je najlepšie sa poradiť s predajcom alebo vyskúšať lúk priamo na predajni.

 • 66” luk je vhodný pre dĺžku náťahu* do 28”
 • 68” luk je vhodný pre dĺžku náťahu* do 30”
 • 70” luk je vhodný pre dĺžku náťahu* nad 29”

Potom tu máme tradičné, lovecké luky, ktorých dĺžky sa pohybujú okolo 60". Môžu ich bez problémov používať osoby s výškou 160–190 cm. Opäť ide o orientačné hodnoty.

Náš tip:

Ide o kladkový luk s rýchlosťou šípu až 320 fps, teda cez 95 m/s. Má kompozitový stred, do ktorého sú zasadené ramená kombinujúce kompozit s karbónom. Sila náťahu je voliteľná od 50 do 60 lb, dĺžka náťahu je potom nastaviteľná od 28,5" po 31,5". Hodí sa pre strelcov s výškou od 185 do 205 cm.

Pri výbere detského luku zase myslite na to, že dieťa je vo vývine. Radšej zvoľte o kúsoček väčší lúk.

Náš tip:

Klasický detský luk značky Venox skladajúci sa zo sklolaminátových ramien a polymérového stredu. Sila náťahu je 10 lb, takže tetivu natiahne aj skutočný začiatočník. S týmto lukom môžu strieľať pravoruké aj ľavoruké deti.

Detský luk Venox sme pre vás aj otestovali

AKÉ ZVOLIŤ ŠÍPY

Pre začiatočníkov nie je jednoduché sa v ponuke zorientovať. Na výber sú šípy z rôznych materiálov, drevené, laminátové, duralové, karbónové atď. Cenový rozdiel medzi nimi je markantný. Preto začínajúcim lukostrelcom odporúčame lacnejšie šípy. Vyplatí sa kúpiť 10–20 obyčajných šípov v cene okolo 80 Kč/ks. Ich strata či zničenie tak nezamrzí a postupne sa prepracujete k lepším šípom.

Jedným z hlavných parametrov, ktoré treba pri nákupe šípov poznať, je dĺžka. Tá sa odvíja od už spomínanej dĺžky náťahu. Zjednodušene povedané dĺžka šípu = dĺžka náťahu. Ďalším, pre začiatočníka menej dôležitým, ale pre profesionála smerodajným parametrom, je tuhosť šípu (spine). Čím nižšie číslo, tým tvrdší šíp. Ešte by sme mohli spomenúť hrúbku šípu, ktorá však v lukostreleckých začiatkoch nehrá zásadnú úlohu a riešiť ju budete až postupom času, hlavne pokiaľ sa chystáte na súťaže.

Náš tip:

Šípy Fiber Bandit patria medzi tie najobľúbenejšie medzi rekreačnými strelcami. Možno ich využiť pre reflexné aj kladkové luky. Ponúknu vysokú presnosť aj odolnosť za rovnakú cenu ako drevené šípy. Hroty sú okrúhle a nemožno ich vymeniť za iný kus.

Ďalšie obľúbené šípy:

UŽITOČNÉ LUKOSTRELECKÉ DOPLNKY

Ak ste sa práve rozhodli zaobstarať si lúk, nezabudnite na nevyhnutné lukostrelecké príslušenstvo. Než plne zvládnete lukostreleckú techniku, môže to aj trochu bolieť. Tetiva dokáže potrápiť prsty a predlaktia. Tomu sa dá predísť ochrannými pomôckami ako chrániče predlaktia a lukostrelecké rukavice. Po troche cviku už budete strieľať ako Robin Hood. A aby to naopak neodniesla tetiva, treba ju mazať vhodným tukom. V neposlednom rade nesmie chýbať tulec na šípy.

Náš tip:

Praktický chránič predlaktia v čiernom prevedení od výrobcu Buck Trail. Jeho dĺžka je 20 cm a zapína sa na tri plastové pracky. Vďaka svojmu tvaru sa prispôsobí každému predlaktiu. Túto ochrannú pomôcku určite ocení každý lukostrelec, ktorý sa chce vyhnúť nepríjemnému odreniu od tetivy.

Ďalšie užitočné príslušenstvo:

Kompletná ponuka lukostreleckého príslušenstva


Pokiaľ si neviete rady s výberom kuše alebo si len chcete urobiť prehľad, odporúčame prečítať si náš článok Ako vybrať kuši.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Naposledy navštívené produkty

+420 778 772 453 Po–Pia, 8–16 hod. Položiť dotaz