skip_main skip_menu skip_search

Nože Moraknive 3

Ako správne vybrať nôž?

Marek Děngl

Pri bojových nožoch je dôležitá prieraznosť. Na turistiku sa hodia skladné náradia. Pri survival výpravách musí nôž presekať aj ťažko prístupnú cestu. Zjednodušene – pravý nôž je ten, ktorý slúži vášmu účelu.

1. DELENIE PODĽA KONŠTRUKCIE

Obecne sa dá povedať, že na nenáročnú a jemnú prácu, kedy nemusíte do rezania vložiť až toľko sily, sa hodí zatvárací nôž. Pri náročnejšej činnosti potom využijete nástroj s pevnou čepeľou. Nutno podotknúť, že keď s nožom nebudete hádzať do betónu, porcovať mamuta alebo rezať klince, tak by vám mal normálne vydržať.

NOŽE SO ZATVÁRACOU ČEPEĽOU

Sú skladné, preto po nich s obľubou siahajú poľovníci, rybári aj turisti. Uplatnia sa aj pri dlhších výpravách, kde sa každý gram naviac prenesie. Množstvo z nich disponuje klipom, vďaka nemu sa dá zatvárač zavesiť za okraj vrecka. Zatváracie (skladacie) nože majú z podstaty komplikovanejšiu konštrukciu.

Zavirak

ZATVÁRACIE NOŽE

 

Pohyblivá čepeľ nemôže být tak odolná ako tá pevná, čo sa prejaví pri sekaní či páčení. Tento typ teda najlepšie využijete na jednoduchšie činnosti ako rezanie bežných materiálov, otváraní krabíc, prípravu jedla či prácu na záhrade. Aby sa čepeľ nezatvárala a nôž vás tak neporanil, býva väčšina nožov vybavená poistkou.

+ Skladnosť Nižšia pevnosť
+ Jednoduché na na nosenie Základné využitie
+ Ľahko skryteľné  

NOŽE S PEVNOU ČEPEĽOU

Nedajú sa zavrieť a preto je ich skladnosť nižšia než pri zatváracom prevedení. Väčšina výrobkov má taktiež puzdro k upevneniu na opasok. Pevné nože sa pýšia omnoho vyššou odolnosťou. Majú masívne prevedenie, poradia si aj s namáhavejšou prácou ako sekanie dreva aj stromov, páčením, bodaním. Pevná čepeľ sa navyše dobre čistí, to oceníte napríklad po spracovaní úlovku.  

Nuz_s_pevnou_cepeli

PEVNÉ NOŽE

Obľube sa tešia pri odbornejšej práci či survival výpravách. Do najnáročnejších podmienok využijete full-tang pevné nože. Vyrábajú sa z jedného kusu ocele, ktorá prechádza cez celú rukoväť. Črienky sa skrutkujú / nytujú. Vydržia tak aj veľkú záťaž, bez toho aby sa zlomili.

+ Odolnosť Horšia skladnosť
+ Väčšia výdrž Vyššia hmotnosť
+ Využitie aj v náročných podmienkach  

Medzi zákazníkmi sa obľube teší najmä značka Joker, ktorá sa venuje výrobe pevných aj zatváracích nožov.

 

2. VÝBER PODĽA VYUŽITIA

VIACÚČELOVÉ (MULTIFUNKČNÉ) NOŽE

MOLTITOOLY / NÁRAĎOVÉ NOŽE

Multifunkčné náradie klasicky zvládne rezanie a delenie materiálov. Naviac obsahuje aj rôznu kombináciu nástrojov ako kliešte, skrutkovač, pilník, pravítko, nožnice, štiepačky, kladivko, pinzeta, otvárak a ďalšie prvky, ktoré vám pomôžu pri práci aj na survival pochode.

Čo sa týka pomeru cena, výkon, výdrž, sú bezkonkurenčné náraďové nože Leatherman.

multitool-leatherman-oht-black

Multitooly

 

KARAMBIT NOŽE

Môžeme ich zaradiť rovnako ako multitooly do multifunkčných nožov. Nôž s charakteristickou zahnutou čepeľou a ergonomicky tvarovanou rukoväťou často nájdete vo výbave poľovníkov, rybárov, ale aj záchranárov či inštalatérov.

Karambit

Karambit nože

NOŽE, KTERÉ PLNIA JEDEN DANÝ ÚČEL

TAKTICKÉ NOŽE
Maximálne pevné a tvrdé univerzálne nástroje využívajú ako civilisti, tak ozbrojené zložky – na rezanie, taktické úlohy aj obranu.

Kolaz_noze

Do tejto sekcie ďalej spadajú lovecké, filetovacie, kuchynské, hubárske či treba vrhacie nože. K čomu slúžia netreba zmieňovať.

 

3. VÝBER PODĽA MATERIÁLU ČEPELE A RUKOVÄTE

Čím je oceľ čepele tvrdšia, tým dlhšie nôž udrží svoje ostrie. Tvrdá čepeľ sa zase horšie brúsi. Mäkšia čepeľ drží ostrie kratší čas, ale za to ju rýchlo nabrúsite. Pre bežného užívateľa táto informácia nie je kľúčová. Väčšina nožov má čepeľ z ocele 440, ktorá predstavuje kompromis. Dobre sa brúsi a drží ostrie.

Rukoväť, alebo inak črienka, je časť, za ktorú nôž držíte. Musí sedieť v ruke, nešmýkať sa a netlačiť pri dlhšom užívaní. Najčastejší materiál črienok je drevo, polymér, oceľ či guma. Trend sa uberá tým smerom, že sa firmy čím ďalej tým viac sústreďujú na moderné ergonomicky tvarované rukoväte z priemyselných materiálov. Črienky sy robia aj z okrasných materiálov ako paroh či perleť.

Náš tip!

Neviete, aký nôž vám presne padne? Výberom univerzálnej okrúhlejšej črienky jednoduchého tvaru bez nadbytočných hrán a výstupkov nič nepokazíte.

ČASTÉ DRUHY ČEPELÍ

NEREZOVÁ OCEĽ, STAINLESS STEEL

Nerezové nože úplne dominujú trhu. Čepeľ zo zliatiny železa a prvkov ako chróm, nikel alebo molybdén je veľmi odolná proti korózii. K tomu sa pripočítava maximálne jednoduchá údržba.

420 – najnižšia rada nožiarskej ocele sa používa na najlacnejšie nože. Tie sú pomerne odolné voči korózii, najrýchlejšie sa však otupia. Preto ich musíte často brúsiť.

440A, 440B, 425M, 12C27 majú trochu kvalitnejšiu oceľ. Stále ich objavíte pri lacnejších nožoch. O niečo lepšie držia aj ostrie. Oproti 420 majú totiž vyššiu tvrdosť od 55 do 59 HRC.

Nůž Walther Tactical P99

Nôž Walther Tactical P99 s čepeľou 440C

 

440C – vďaka vyššiemu obsahu uhlíku ide o najkvalitnejšiu oceľ tejto rady. Najrozšírenejšia nerez oceľ sa uplatní pri každodennej práci. Vyžaduje minimálnu starostlivosť, pomerne ľahko sa brúsi. Tu patria aj nože s označením ATS-55 či AUS-85.

Vyššiu kvalitu reprezentujú ocele S60V, ATS-34 či 154CM. Dobre držia ostrie, dobre odolávajú poškodeniu, majú tvrdosť vyššiu než 56 HR5C. Pretože sú náchylné ku korózii, vyžadujú určitú starostlivosť.

Najodolnejšie ocele BG-42, S90V, S30V sú maximálne tvrdé, lepšie odolávajú korózii. Masovo sa nevyrábajú, a to preto, že sa ťažko brúsia.

 

UHLÍKOVÁ OCEĽ, CARBON STEEL

Na čepeľ sa používa zliatina oxidu železitého. Nože s čepeľou z uhlíkovej ocele majú vynikajúce rezné vlastnosti, predbehnú aj nože z nerez ocele. Na druhú stranu ľahšie podliehajú korózii a vyžadujú starostlivejšiu údržbu. Pri najrozšírenejšej uhlíkové oceli 1095 získate za dobrú cenu skvelé rezné vlastnosti.

Nůž Morakniv Companion HD Hi-Vis Orange

Nôž Morakniv Companion HD s uhlíkovou čepeľou

 

Oceľ 1075 sa používa na výrobu nožov, sekacích nástrojov, ale aj pružín. Takéto nože sa dobre brúsia, za to je nutné starať sa o ne.

C100 je podobná oceli 1095. Bežná tvrdosť sa pohybuje medzi 58 – 60 HRC. Používa ju firma Morakniv. Nože sa ľahko brúsia, dosahujú vysokú ostrosť. Pretože ľahko korodujú, je nutné ich uchovávať v suchu. Čepeľ občas pretrite olejom.

XC90 sa rovnako ako predchádzajúce uhlíkové ocele ľahko brúsi, dosiahnete s ňou mimoriadnej ostrosti. Rovnako tak musíte nôž uchovávať v suchu a čepeľ pravidelne pretrieť olejom. XC90 používa Opinel.

 

OXID ZIRKONIČITÝ

Z oxidu zirkonia se dělají keramické nože, jejichž ostří odolá opotřebení. I přes svou tvrdost je čepel celkem křehká. Při pádu nebo přílišném tlaku se může zlomit. Tyto nože se nejčastěji používají v kuchyni.

 

ČASTÉ DRUHY RUKOVÄTÍ

DREVENÉ DRŽADLÁ

Tradičný materiál, ktorý sa na nože s drevenou rukoväťou používa, sa vám bude určite páčiť. Na dotyk je drevo príjemné a teplé. Zase vyžaduje ale väčšiu starostlivosť. Keď vám drevená črienka zmokne či navlhne, musíte ju ihneď vysušiť.

joker rabbit CB76

Nôž Joker Rabbit CB76

 

POLYMÉROVÁ RUKOVÄŤ  

V súčasnosti najobľúbenejší typ črienky. Nevykĺzne z ruky, ani keď pracujete v mokrom prostredí. Rukoväť býva ergonomicky tvarovaná, takže nôž padne do ruky. Polymér sa ľahko omyje.

morakniv eldris nuz

Nôž Morakniv Eldris

HLINÍK

Odolný a ľahký. Pre lepšie uchopenie sa rovnako ako pri oceli používá textúra. Rovnaké je aj to, že sa hliníková rukoväť v chladnom počasí neprehreje. Hliník sa tiež ľahšie poškriabe. Ale to je drobná vada na kráse a funkčnosti.

Nůž Joker motýlek černý ostří 8,5 cm

MOTÝLIK JOKER

 

GUMOVÁ ČRIENKA

Plus predstavuje nízka cena, rukoväte z gumy objavíte skôr na lacnejších nožoch. Ďalšia výhoda plastu či gumy – tieto materiály sú dá sa povedať nezničiteľné.

Nůž Ganzo G8012-LG

Nôž Ganzo G8012-LG

 

OCEĽ G10

Pevný a odolný kompozit G10 na báze skelného vlákna. Je príjemný na dotyk. Narazíte naň typicky pri kvalitných zatváracích nožoch.

ganzo-firebird-fh71-hnedo-zeleny

Zatvárací nôž Ganzo Firebird FH71

4. ĎALŠIE DÔLEŽITÉ KRITÉRIÁ

ROVNÉ VERSUS ZUBATÉ OSTRIE

Rovné ostrie vám odvedie lepšiu prácu pri veľmi presnom a čistom, hladkom reze. A nezáleží, či sa jedná o rez jablka alebo ryby. Nezachytáva sa, nenaruší plynulosť rezu a netrhá rezaný materiál. Ostrie so zúbkami si hladko poradí s húževnatým či tvrdým materiálom. Hodí sa preto na laná, látky, ale aj chleba.

DĹŽKA ČEPELE

Tu neplatí, že čím dlhší, tým lepší. Pokiaľ vyrážate na ryby, expedíciu alebo výlet do zahraničia, pamätajte, že si so sebou spravidla môžete vziať nôž s dĺžkou čepele do 12 cm.

Nôž s dlhšou čepeľou si poradí so štiepaním aj tuhších vecí, ako je drevo či bambus. Na jemnejšiu drobnú prácu ako vyrezávanie alebo prípravu špekáčikov zase zvoľte nôž s kratšou čepeľou.

nuz-walther-micro-ppq

Nôž Walther Micro PPQ

 

Pokiaľ máte otázku alebo chcete s výberom vysnívaného kúsku poradiť, neváhajte nás kontaktovať. Radi pomôžeme.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Autor článku: Marek Děngl

jednateľ, šéf veľkoobchodu a občasný pisateľ

Ako majiteľ som vo firme od začiatku. A som na ňu hrdý. Podarilo sa nám rozbehnúť špecializovaný e-shop so zbraňami zbrane-vzduchovky.cz, výrobu vlastnej optiky Valiant a teraz aj Balistas, ktorý spája streľbu a aktívny štýl života. Keď sa nevenujem zbraniam a práci, som s rodinou alebo si idem zašportovať. Mojou slabosťou aj vášňou sú autá.

Naposledy navštívené produkty

+420 778 772 453 Po–Pia, 8–16 hod. Položiť dotaz

Pridajte sa k viac ako 100.000 odberateľom a získajte novinky, akcie a recenzie

Prihlásením súhlasíte so spracovaním osobných údajov.