skip_main skip_menu skip_search

Sebeobrana hlavní foto

Ako vybrať nástroj pre sebaobranu

Bc. Michal Kuczaj

Obranné prostriedky sú v dnešnom neistom svete stále relevantnejšia téma a to z dobrého dôvodu – môžu vám totiž zachrániť život. Nie všetky nástroje sebaobrany sú však vhodné pre každého a na každý účel. V tomto článku si preto povieme niečo málo o korenistých a slzných sprejoch, elektrických paralyzéroch, teleskopických obuškoch a tonfách.

Vždy je lepšie byť dobre pripravený, než nemilo prekvapený. Aký obranný prostriedok je však najvhodnejší pre danú situáciu?

OBRANNÉ KORENISTÉ SPREJE (PEPPER SPREJE)

Tieto nesmrtiace obranné prostriedky sú dostupné ako ľahko prenosné rozprašovače dráždivej látky, ktorých účelom je dočasné paralyzovanie / zneschopnenie útočníka.

Pri obrane korenistým sprejom je najvhodnejšie zamerať sa na oblasť očí útočníka. Následkom pôsobenia dráždivej látky je bolesť, pálenie, či iné podráždenie očí a sliznice. Útočník môže aj dočasne oslepnúť. To vám dáva dostatok času na útek a zavolanie pomoci.

OBSAH KORENISTÝCH SPREJOV

Hlavnou látkou pepper sprejov je kapsaicín - rastlinný alkaloid, ktorý je získavaný z pálivých papričiek. Vďaka nemu totiž získavajú pálivú chuť. A ak ste niekedy jedli pálivé papričky, iste viete, že u pálivejších druhov môžu byť podráždené aj všetky miesta na tele, ktorých ste sa s rukami od papričky dotýkali.

Pravdepodobne poznáte aj názov „kajenské korenie“, ktoré je s kapsaicínom často zamieňané. Je to ale rozomletý prášok z niektorých odrôd pálivých papričiek, najčastejšie odrody „Cayenne“, ktorý obsahuje kapsaicín a množstvo ďalších látok. Nejedná sa teda o to isté.

DRUHY PEPPER SPREJOV

Obranné korenisté spreje je možné rozdeliť podľa spôsobu rozprášenia látky. Každý druh ponúka rôzny dosah a uhol rozptylu – s tým aj odlišnú stratégiu.

Aerosól – hmla

Tiež sa im hovorí „fog“ pepper spreje – už podľa názvu je zrejmé, že pri použití tvoria hmlu. Majú síce kratší dosah, ale väčší rozptyl. Naviac nie sú príliš účinné (aspoň nie voči útočníkovi), ak stojíte proti smeru vetra.

Tekutá strela – jet

Namiesto rozprášenej hmly striekajú prúd tekutiny. Ponúkajú teda o dosť väčší dosah, ale vyžadujú presnejšie zamierenie na cieľ.

Pena / gél

Penové a gélové korenisté spreje zanechávajú hustú hmotu na tele útočníka, ktorý sa ju bude snažiť zotrieť. Tým ale ešte zvýši účinok dráždivej látky.

Pepper spreje proti zvieratám

Slúžia na odradenie agresívnych psov a iných zvierat a bývajú slabšie ako korenisté spreje navrhnuté proti ľuďom. Zvieratá totiž majú oveľa citlivejšie zmyslové orgány ako človek. Existujú aj spreje špeciálne navrhnuté proti medveďom – tie naopak obsahujú až 2x viac kapsaicínu, majú väčší dosah a rozptyl.

Korenistý sprej je jedným z najvhodnejších nesmrtiacich obranných prostriedkov na sebaobranu. Je možné ho nosiť vo vrecku či kabelke, je ľahko a rýchlo použiteľný a predovšetkým je vysoko účinný. Navyše v porovnaní s obuškami či elektrickými paralyzérmi nevyžaduje telesný kontakt s útočníkom. Len musíte dávať pozor, ktorým smerom je tryska otočená.

Defence Spray TW1000 OC-Fog Super-Gigant Prof. 400ml

zdarma

S týmto veľkým objemom sa môžete vyrovnať s väčším počtom útočníkov alebo davom. Obranné spreje série TW1000 sú určené na civilné a vojenské použitie.

Skladom na centrálnom sklade, 26. - 29. 7. u vás

€ 41.7

Obranný sprej NATO Gel Cone 50ml

3x

Je to obranný sprej nemeckej výroby s objemom 50 ml. Ako už názov napovedá, ide o obranný sprej typu hmla, ktorý používa gélovú účinnú látku.

Skladom 1 ks, 25. - 26. 7. u vás

€ 5.9

AntiDog Torch Defence Spray 65ml

Tento obranný sprej obsahuje chemické zloženie, ktoré je mimoriadne účinné proti agresívnym zvieratám.

Skladom > 100 ks, 25. - 26. 7. u vás

€ 7.1

Všetky korenisté spreje

 

Slzné spreje - slzáky

Slzné spreje sa od korenistých odlišujú chemickým zložením obsahovanej látky. Korenisté spreje obsahujú prírodný kapsaicín (OC), zatiaľ čo slzné spreje využívajú umelo vyrobené chemické zlúčeniny halogénov, najčastejšie o-chlorobenzylidenemalononitrile (CS) alebo chloroacetophenone (CN).

Účinok slzných aj korenistých sprejov je podobný (pálenie očí, sliznice, kašeľ, v prípade slzných sprejov aj nevoľnosť pri dlhšom pôsobení), ale na rôzne živé organizmy môže pôsobiť odlišne – napríklad proti agresívnym psom, alebo ľuďom pod vplyvom alkoholu či omamných látok je účinnejší korenistý sprej.

Obranný slzný sprej Anti-Attack 77000 CS FOG

Stredne veľký obranný sprej s hlavicou FOG, ktorá zaručuje rozptýlenie účinnej látky a tým aj väčšiu plochu zásahu. Nemecký výrobok.

Skladom 15 ks, 25. - 26. 7. u vás

€ 2.6

Perfecta CS-Fog Stop Attack Spray 40ml

1x

Účinný obranný sprej od nemeckého výrobcu Umarex. Perfecta Stop Attack obsahuje slzný plyn CS, ktorý spôsobuje silné pálenie a slzenie očí.

Skladom 16 ks, 25. - 26. 7. u vás

€ 4.3

Obranný sprej TW1000 CS Mlhová pištoľ Diplomat 20ml

3x

Slzotvorný sprej vo forme pištole. Dráždi oči, dýchacie orgány a pokožku. V prípade kontaktu s očami ich dôkladne vypláchnite vodou.

Skladom na centrálnom sklade, 26. - 29. 7. u vás

€ 21.4

Všetky slzné spreje

Elektrické paralyzéry

Elektrické paralyzéry je možné rozdeliť na dva základné typy podľa spôsobu ich použitia – kontaktné a dištančné. Mnohí ich nazývajú aj „Tasery“, to je však len označenie dištančných paralyzérov vyrábaných spoločnosťou Taser (meno spoločnosti bolo zmenené na „Axon“).

Fungujú na základe narušenia nervového systému tela vytvorením elektrického výboja prúdiaceho cez elektródy, ktoré musia byť v priamom kontakte s cieľom (alebo aspoň v blízkosti niekoľkých milimetrov). Elektrický oblúk prejde aj určitou vrstvou oblečenia. Výsledkom je dočasné zneschopnenie svalov útočníka v pohybe.

Výrobcovia elektrických paralyzérov často uvádzajú, že ich produkty sú „najsilnejšie na trhu“, preto, že dokážu vytvoriť napätie aj niekoľko miliónov voltov. Vysoké napätie však iba zaisťuje vytvorenie elektrického oblúka – na to bohato stačí aj 50 000 V, ktoré používajú práve policajné Tasery. Ihneď po vytvorení oblúka napätie výrazne klesá na hodnotu okolo 1 200 V.

To, čo robí paralyzéry tak efektívne, je elektrický prúd. Pre ľudské telo je smrteľne nebezpečný prúd už v hodnotách 100-200 miliampérov (mA). Elektrické paralyzéry preto využívajú relatívne bezpečný prúd pohybujúci sa okolo 2.1 mA (civilná verzia) a paralyzéry navrhnuté pre príslušníkov polície a iných bezpečnostných zborov využívajú prúd okolo 3.6 mA.

Kontaktné elektrické paralyzéry

Kontaktný paralyzér vzhľadom na svoju konštrukciu vyžaduje, aby ho užívateľ priložil na útočníkovo telo. Sú ľahko prenosné, jednoduché na použitie a je možné ich použiť opakovane – teda pokiaľ sa nevybije batéria. Jasnou nevýhodou je potom nutnosť užívateľa byť v blízkosti útočníka.

Paralyzátor Power Max

zdarma

Na rozdiel od modelu Power 200 je tento model napájaný dvoma 9V batériami, a preto je výkonnejší. Ergonomický dizajn.

Skladom 3 ks, 25. - 26. 7. u vás

€ 43.2

Paralyzér Beast Defense Panther 2

zdarma

1x

Nová verzia obľúbeného paralyzéra Beast Defense Panther 2 ponúka výkon až 2 500 000 voltov. Je v ňom zabudovaná aj LED dióda.

Skladom 6 ks, 25. - 26. 7. u vás

€ 39.2

Paralyzér Scorpy 200

zdarma

Súčasťou paralyzéra je aj paprikový sprej, ktorý si môžete po použití zakúpiť. Na bočnej strane sa nachádza vypínač, ktorý zabraňuje náhodnému vybitiu.

Skladom 5 ks, 25. - 26. 7. u vás

€ 41.7

Paralyzér Beast Defense Phazer

Tento kompaktný paralyzér dokáže vyvinúť až 500 000 voltov a vďaka priloženému nylonovému puzdru ho môžete mať vždy po ruke.

Dočasne nedostupný

€ 33.7

Detail

Všetky kontaktné elektrické paralyzéry

Distančné elektrické paralyzéry

Tieto „paralyzéry na diaľku“ s tvarom pripomínajúcim pištoľ pomocou stlačeného plynu vystrelia dve elektródy so spätnými háčikmi do tela cieľa, a cez drôty (najčastejšie s dĺžkou 4.5 až 10.5 m) vytvárajú elektrický oblúk rovnako ako pri kontaktných.

Výhodou je teda veľký dosah, ale po každom použití je nutné vymeniť kartušu s elektródami a stlačeným plynom a samozrejme dobiť či vymeniť batériu. Naviac nie sú v SR určené na predaj širokej verejnosti a sú zaradené do kategórie strelných zbraní C-I. Pokiaľ teda nie ste príslušníkom polície či iného bezpečnostného zboru, dištančný elektrický paralyzér si pravdepodobne neobstaráte.

OBUŠKY

Obušky sú veľmi obľúbené obranné prostriedky predovšetkým vďaka svojej jednoduchosti a spoľahlivosti. V dnešnej dobe dostanete kúpiť najčastejšie obušky teleskopické, alebo takzvané tonfy. Ich použitie je jasné – silné a rýchle údery do tela útočníka za účelom jeho odradenia od útoku spôsobením bolesti.

Nie sú ale vhodné pre každú situáciu a pre každého používateľa – záleží totiž predovšetkým na fyzickej zdatnosti a skúsenostiach v boji ako vás, tak aj útočníka. Pokiaľ ste teda menšieho vzrastu a rúti sa na vás 2 metrový obor, pravdepodobne nebude brať váš obušok príliš do úvahy. Pre takúto situáciu je vhodnejšie použitie korenistého spreja či elektrického paralyzéra.

TELESKOPICKÉ OBUŠKY

Tieto obranné prostriedky sú dnes veľmi populárne, a to vďaka ich kompaktným rozmerom v zloženom stave a bleskurýchlemu vysunutiu. Najčastejšie sú zhotovené z troch kovových oceľových trubiek, ktoré sa do seba vzájomne zasúvajú.

V zloženom stave sú zafixované pomocou koncovky s pružnými kovovými doštičkami, a naopak vo vysunutom stave sú rúrky zafixované vďaka ich postupne sa zužujúcemu / rozširujúcemu priemeru smerom k ich začiatku a koncu. Prudkým švihom sa do seba teda vďaka vzájomnému treniu koncov trubiek zakliesnia. Následné zloženie potom často vyžaduje kolmý úder o pevnú zem (napr. betón). V poslednej dobe sa však na trhu objavujú aj teleskopické obušky, ktoré je možné zložiť pomocou tlačidla.

Kalené či nekalené

Teleskopické obušky si môžete zaobstarať v dvoch variantoch – z kalenej či nekalenej ocele. Kalená oceľ je oveľa tvrdšia ako nekalená, takže kalený obušok vydrží aj extrémne zaobchádzanie, po ktorom by sa bežný nekalený obušok ohol či inak nenávratne poškodil. Odpoveď je teda jasná – pokiaľ vám nevadí vyššia obstarávacia čiastka, rozhodne odporúčame obušok z kalenej ocele.

Všetky nekalené obušky

Dĺžka obuška

Určite si hovoríte, že „čím väčší, tým lepší“. To však pri teleskopických obuškoch neplatí. S dlhým obuškom (napr 28“) budete mať samozrejme väčší dosah, ale jeho vyššia váha a rozmery znamenajú aj horšiu manipuláciu. Navyše nie je vhodný na každodenné nosenie. Aj napriek relatívne dobrej skladnosti je to stále rozmerný a ťažký kus kovu. Všeobecne sa odporúča dĺžka okolo 18“ – 21“, čo je taký zlatý stred medzi účinnosťou a pohodlným nosením.

Príslušenstvo

K teleskopickým obuškom si môžete zaobstarať široký výber doplnkov, ktoré buď uľahčujú nosenie, alebo obušku pridávajú zaujímavé funkcie. Na našich stránkach nájdete puzdrá na opasok a koncovky so svietidlom alebo hrotom na rozbíjanie skla.

Koncovka BE-04 so stopkou pre teleskopický obušok ESP

Hrot má oceľový tŕň, ktorý sa často používa na núdzové rozbíjanie skla. Koniec rukoväte vám umožní bezpečnejšie uchopenie palice.

Skladom 2 ks, 25. - 26. 7. u vás

€ 10.7

Celé príslušenstvo

Tonfy

Jedná sa v podstate o klasický obušok doplnený o kolmú rukoväť, vďaka ktorej si používateľ chráni predlaktia a môže vykonať rýchly úder. Pôvodné tonfy boli vyrábané z dreva, dnes ich však najčastejšie uvidíte v syntetickom vyhotovení. V poslednej dobe sa na trhu objavujú aj teleskopické tonfy kombinujúce výhody oboch druhov obuškov.

Tonfa TR

Použitý materiál je vysokopevnostný polypropylén. Klasický tvar plastovej tonfy. Veľmi odolné voči rozbitiu.

Skladom 2 ks, 25. - 26. 7. u vás

€ 10.3

Tonfa TF so srdcom

Použitý materiál je vysokopevnostný polypropylén. Klasický tvar plastovej tonfy. Veľmi odolné voči rozbitiu.

Skladom 3 ks, 25. - 26. 7. u vás

€ 9.1

Teleskopická súprava Tonfa ExT 24/61

zdarma

Po zložení je tonfa skladná a nebráni v pohybe. Vyrobené z kvalitného duralu. Celková dĺžka v rozloženom stave: 52 cm.

Skladom 2 ks, 25. - 26. 7. u vás

€ 61.5

Záver

Pri sebaobrane je zásadné použitie toho správneho obranného prostriedku. A iste budete súhlasiť, že je najlepšie sa držať čo najďalej od potenciálneho útočníka – v tomto prípade je samozrejme najvhodnejší korenistý či slzný sprej. So sprejom totiž stačí zamieriť, stlačiť ventil a útočník je spacifikovaný.

S kontaktným elektrickým paralyzérom dosiahnete podobný výsledok, nevýhodou je však nutnosť priložiť paralyzér na útočníkovo telo. Dištančný elektrický paralyzér si bohužiaľ bežný človek nekúpi.

A obušky? Sú to síce účinné obranné prostriedky, ale iba v správnych rukách. Vyžadujú totiž určitú telesnú zdatnosť. Dôkladne si teda premyslite, ktorý nesmrtiaci obranný prostriedok je pre vás ten najvhodnejší.

Ak však hľadáte trochu iný spôsob sebaobrany, konkrétne pomocou zbraní na gumové a koreninové projektily (zbrane RAM), odporúčame pozrieť si tento článok:

Článok "Zbrane na gumové projektily RAM"

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Autor článku: Bc. Michal Kuczaj

Copywriter

Už od mala ma zaujímalo všetko, čo strieľa, reže, jazdí rýchlo a robí hluk. Medzi moje záľuby patrí grafika, 3D tlač, origami, záhradkárčenie a videohry. Od roku 2023 v spoločnosti Balistas vytváram popisy produktov, píšem články, fotím na bannery a sociálne médiá a obsluhujem 3D tlačiarne.

Naposledy navštívené produkty

+420 778 772 453 Po–Pia, 8–16 hod. Položiť dotaz

Pridajte sa k viac ako 100.000 odberateľom a získajte novinky, akcie a recenzie

Prihlásením súhlasíte so spracovaním osobných údajov.