skip_main skip_menu skip_search

Puškohled Valiant

Ako vybrať puškohľad a kolimátor

Čím rýchlo a presne zacieliť? Dva základné pojmy v oblasti zamierovacích optík predstavujú kolimátor a puškohľad. Úvodom si odpovedzte, na čo danú optiku budete dávať. Pištoľ alebo pušku? Chcete strieľať na krátke či dlhé vzdialenosti? Aká je veľkosť terča? Pokiaľ máte v týchto otázkach jasno, môžeme prejsť k výberu zameriavača.

1. KOLIMÁTORY

Pri mierení s kolimátorom sa používajú obidve oči. Strelec si tak udržuje lepší prehľad o okolí, zameranie je omnoho jednoduchšie a rýchlejšie než s optikou. Ideálne pre akčnú streľbu. Obsluha kolimátora je jednoduchá a rýchla. Kolimátory fungujú na princípe batérie, ktorá prenáša červený svetelný bod na sklíčko.

Kolimátor je vhodný skôr na väčšie terče a na kratšie vzdialenosti. Spomína sa najčastejšie v súvislosti s taktickým zameriavačom. Je to z toho dôvodu, že spravidla nepribližuje a viac sa hodí pre pištole a pušky taktického rázu ako napríklad Sig Sauer MPX.

UZATVORENÝ KOLIMÁTOR

Tento model vzhľadovo pripomína puškohľad, je ale podstatne kratší. Hodí sa pre už zmienené taktické zbrane typu Sig Sauer MPX, a to z dôvodu menšieho zorného poľa. Lícnica pušiek vám urýchli a zjednoduší zacielenie cez okulár kolimátorov.

OTVORENÝ KOLIMÁTOR

Svetelný bod sa prenáša na sklíčko, ktoré je vysunuté v prednej časti. Tento typ predstavuje výbornú voľbu pre klasické pištole. Vďaka veľkému zornému poľu nemusíte mať kolimátor v presnej vzdialenosti a úrovni od oka.

2. PUŠKOHĽADY

Výber puškohľadu sa často podceňuje. Mnoho strelcov, ktorí investujú do zbraní, potom siahnu po nevhodnej optike. Na našich stránkach nájdete puškohľady s rôznym označením ako Valiant Lynx 4-16x50 SF SIR Mil-Dot. Vysvetlíme, čo dané číslice a písmená znamenajú.

ZVÄČŠENIE, PRIBLÍŽENIE (ZOOM)

Varianta Valiant 3-9x40 AOIR značí zoom 3-9x. Puškohľad vám teda umožní maximálne deväťnásobne priblížený obraz. Tento parameter je pri výbere dôležitý. Pokiaľ chcete strieľať na dlhé vzdialenosti, je lepší puškohľad s vyšším číslom ako napríklad Valiant 5-20x50.

Ďalšiu podskupinu predstavuje Valiant 6x40, označuje pevne dané šesťnásobné zväčšenie. Jedná sa teda o puškohľad s pevným priblížením, ktorý nemožno nijako inak nastaviť. Tento typ obľubujú strelci, ktorí vyžadujú streľbu na rovnakú vzdialenosť.

KOREKCIA PARALAXY

Paralaxa zjednodušene slúži na zaostrenie obrazu na rôzne vzdialené ciele pri rôzne nastavenom zväčšení. Ďalšou výhodou je, že pri zaostrení paralaxou viete, ako ďaleko sa terč nachádza.

Tento prvok sa často označuje ako SF (Side Focus) a AO (Adjustable Objective). Model SF označuje bočnú paralaxu. Tá sa nachádza na bočnom komínčeku puškohľadu. Pri modeli AO paralaxu nájdete na prednej časti puškohľadu. Tretiu skupinu tvoria puškohľady bez paralaxy.

PRIEMER TUBUSU A OBJEKTÍVU

Puškohľady sa vyrábajú v dvoch základných tubusoch s priemerom 25,4 mm (1") a 30 mm. Prvý zmienený nájdete spravidla pri nižších radoch. Nejedná sa o nevýhodu, niektorí strelci nižšiu váhu a menšie zväčšenie vyžadujú. Druhý tubus sa v hojnej miere používa pri vyšších radách. Výhodu predstavuje väčšia svetelnosť puškohľadov. Tie ale majú potom vyššiu váhu.

Objektív puškohľadov – posledná číslica v názve – označuje veľkosť výstupnej čočky. V prípadne puškohľadov Valiant 4-16x50 sa jedná o priemer 50 mm. Veľkosť objektívu ovplyvňuje svetelnosť puškohľadu. Pokiaľ je číslo vyššie, láme sa na šošovke viac svetla, ktoré zaistí ostrejší obraz. Pri používaní puškohľadu v podvečer vám veľkosť objektívu zajistí aj dlhšie zreteľný obraz.

DIOPTRICKÁ KOREKCIA

Tento parameter využívajú strelci s očnou vadou. Umožňuje nastavenie rozsahu dioptrií. Vám potom odpadá nosenie dioptrických okuliarov pri streľbe.

KRÍŽE

Kríž slúži k presnému zásahu. Môžeme ich rozdeliť na dva základné typy:

Kovový kríž

Kovový sa častejšie využíva pri lacnejších radách.

Leptaný kríž

Kríž sklenený je leptaný priamo do sklíčka. Využíva sa pri drahších radách. V dnešnej dobe je častou záležitosťou osvetlenie kríža. Výhodou je možnosť streľby za šera. Osvetlenie pomáha, pokiaľ cieľ splýva s krížom. Sfarbenie spravidla býva do zelena, s možnosťou nastavenia intenzity.

PUŠKOHĽADY VALIANT

Výrobcovia si kríže prispôsobujú podľa vlastných potrieb. Jedným z príkladov je Valiant. V ponuke má hneď dva typy, ktoré vznikli na základe požiadaviek strelcov. Prvý model nesie názov FBR. Jeho výhodou je pretiahnutie Dotov v spodnej časti kríža. Pri streľbe má strelec viac možností pre streľbu na dlhšiu vzdialenosť.

Druhý typ má označenie HFT. Ako názov napovedá, ide o kríž pre športovú disciplínu HFT. Tá sa strieľa na rôzne vzdialené terče, kde strelec nepozná ich presnú vzdialenosť. Tento systém sa dá previesť do bežnej domácej streľby, kde tiež spravidla strieľame terčíky a nevieme, ako sú vzdialené.

PRED NÁKUPOM OPTIKY NA ZBRAŇ SI POLOŽTE PÁR OTÁZOK

1. Na akú vzdialenosť puškohľad využijete?

Pokiaľ sa jedná o 10 až 15 m, nie je nutné zbytočne veľké priblíženie (zoom), vystačíte si s pevným zväčšením.

Pokiaľ strieľate na rôzne vzdialenosti cca do 30 m, doporučujeme použiť puškohľad 3-9x40. Zaisťuje dostatočné priblíženie.

V prípade, že zbraň využívate na maximálnu vzdialenosť, doporučujeme jedno z najpoužívanejších priblížení 4-16x50.

2. Na aké terče budete strieľať?

Podobná problematika ako pri otázke na vzdialenosť. Streľba na menšie terčíky vyžaduje väčšie zväčšenie.

3. Aké značky sú kvalitné?

Medzi obľúbené značky patrí spoločnosť Nikko Stirling. Obecne vyrába puškohľady nižšej kvality, zároveň ponúka aj vyššiu radu vyrobenú v Japonsku.

Firma Valiant v posledných rokoch predstavila puškohľady, ktoré prevyšujú konkurenciu predovšetkým v pomere kvalita/cena. Kvalita spracovania sklenených krížov a tubusov dosahuje úrovne značiek ako Hawke, Vortex nebo Optisan. Valiant postavil svoje rady tak, aby boli vhodné pre všetky zbrane bez výkonnostného obmedzenia. Cenové aj radové rozpätie výrobcu je bohaté. Vhodnú optiku tak pre seba nájdete jednoducho.

V ponuke ďalej nájdete hlavných svetových výrobcov ako Walther, Arken, Element a ďalších.

Výběr optiky ilustrační foto

3. MONTÁŽE OPTÍK

Najprv zistite, akú rybinu (drážky) vaša zbraň má. Pri vzduchových zbraniach to býva spravidla 11 mm. Druhým krokom je určiť výšku montáže. Vždy doporučujeme montáž čo najnižšiu, vtedy bude objektív čo najbližšie telu zbrane. Výška montáže sa udáva v mm a meria sa od spodného okraja oka po telo zbrane.

JEDNODIELNE MONTÁŽE

Sú rozpoznateľné na prvý pohľad. Ide o jeden kus bloku, ktorý je pevnejší pre pušky s vyšším spätným rázom.

DVOJDIELNE MONTÁŽE

Vďaka ľahkosti a variabilite je častejším typom montáž dvojdielna. Skôr doporučujeme na PCP a CO2 zbrane, pretože netrpia otrasmi ako zbrane využívajúce pružinu. Populárnym výrobcom je Venox. Firma má v ponuke veľký výber týchto montáží.

Niektorí výrobcovia dodávajú montáže už od výroby, a preto doporučujeme si najprv skontrolovať obsah balenia.

 

Pokiaľ potrebujete s výberom alebo čímkoľvek iným poradiť, radi pomôžeme. Zastihnete nás na čísle +420 591 140 565 alebo v kamennej predajni v Hlučíne, kde si puškohľady a kolimátory môžete osobne vyskúšať.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Naposledy navštívené produkty

+420 778 772 453 Po–Pia, 8–16 hod. Položiť dotaz