skip_main skip_menu skip_search

Jak vybrat termovizi a noční vidění5

Ako vybrať termovíziu a nočné videnie

Dominik Lehnert

V dnešnej dobe sa prístroje na nočné pozorovanie tešia stále väčšej popularite. Hojne ich využíva armáda, bezpečnostné agentúry a tiež lovci. Technológie sa vyvíjajú neustále dopredu a nie je dôvod ich nevyužiť. Trh doslova prekypuje obrovským množstvom termovízií a noktovízorov. Aký typ je však pre vás ten pravý a aké sú medzi nimi rozdiely? To sa vám pokúsime priblížiť v tomto článku.

Zákazníci sa nás často pýtajú, pre aké zariadenie z našej ponuky nočného videnia a termovízií sa rozhodnúť. Odpoveď nie je tak úplne jednoduchá. Záleží na celom rade faktorov. Najprv by ste si mali ujasniť, na aké účely chcete daný prístroj využívať a čo od neho čakáte. Na začiatku sa zoznámime s vlastnosťami a funkciami každej skupiny.

Jak vybrat termovizi nebo noční vidění 2
Termovízia vs. nočné videnie

TERMOVÍZIA

V súčasnej dobe ide o najpokročilejšiu technológiu na pozorovanie vášho okolia v úplnej tme bez ohľadu na hmlu, dym alebo prach. To hrá do karát lovcom, ktorí väčšinu času trávia vonku a sú vystavení vrtochom počasia.

Samotný lov je oveľa efektívnejší, pretože zver sa pred termovíziou neschová ani v hustejšom poraste alebo vo vysokej tráve. Jednoduchší je tiež prípadný dosled, teda stopovanie poranenej zveri. S termovíziou totiž môžete nasledovať stopy stále teplej krvi až k jej nebohému majiteľovi.

VEDELI STE, ŽE…

Termovízia na rozdiel od noktovízorov nepotrebuje k svojej prevádzke žiadny externý prísvit a poľovník sa teda nemusí obávať, že by zver mohla prísvit zaregistrovať, čo by prezradilo jeho pozíciu.

Termovíziu samozrejme hojne využíva aj armáda, predsa len ide o pôvodne vojenskú technológiu. Výhody, ktoré poskytuje, sú na modernom bojisku neoceniteľné. Stačí sa len pozrieť na niekoľko nedávnych vojenských stretov. Okrem vojakov a poľovníkov však na túto technológiu nedajú dopustiť ani rôzne bezpečnostné agentúry, ktoré ju využívajú na zabezpečenie objektov a na ochranu osôb a majetku. Uplatní sa však aj pri vyhľadávaní tepelných strát alebo v oblasti medicíny.

Výhody

Nevýhody

+ Nevyžaduje zvyškové svetlo alebo prísvit.

- Vyššia obstarávacia cena.

+ Funguje cez deň aj v noci.

- Obmedzené detaily pozorovaných objektov.

+ Pozorovanie cez hmlu, dym alebo prach.

- Väčšia váha a hmotnosť.

+ Dobrá detekčná vzdialenosť.

- Menšie zorné pole.

+ Detekcia skrytých objektov.

 

+ Výrazné zobrazenie.

 

AKO TO VŠETKO FUNGUJE?

Termokamera zaznamenáva tepelné (infračervené) žiarenie, ktoré následne premení na termovízny obraz, tzv. termogram. Na rozdiel od nočného videnia sa nespolieha na zvyškové okolité svetlo alebo externý prísvit. Tieto zariadenia teda môžete používať cez deň aj v noci.

Srdcom každej termovízie je špeciálny snímač, nazývaný mikrobolometer. Ten registruje infračervené žiarenie a prevedie ho na elektrické signály, ktoré sa následne spracovávajú a prenášajú na displej zariadenia.

Termovízia zmeria teplotné rozloženie daného objektu a tieto dáta prevedie do obrazovej formy. Objekty sa teda budú zobrazovať v rôznych odtieňoch v závislosti na ich teplote. Výsledný kontrast medzi farebným zobrazením teplôt uľahčuje rozpoznanie jednotlivých cieľov. Moderné termovízne zariadenia väčšinou majú viac farebných paliet zobrazenia pre lepšie prispôsobenie danej situácii.

DÔLEŽITÉ PARAMETRE

Obnovovacia frekvencia 

Pre plynulé a ničím nerušené pozorovanie by termovízia mala mať obnovovaciu frekvenciu aspoň 25 Hz. Toto číslo udáva, koľkokrát za sekundu sa obnoví výstupný obraz. Platí teda čím viac, tým lepšie.

Rozlíšenie a citlivosť termovízneho jadra (NETD)

Kvalitu samotného obrazu ovplyvňuje rozlíšenie mikrobolometra (termovízneho jadra). Vyššie rozlíšenie zaisťuje lepšie vykreslenie detailov pozorovaných objektov. Nejde tiež opomenúť teplotnú citlivosť jadra (NETD). Táto hodnota je meraná v milikelvinoch (mKa určuje minimálny rozdiel teplôt, ktorý je termovízia schopná detekovať. Vyššia citlivosť = presnejšia detekcia teplôt (menšia hodnota značí vyššiu citlivosť).

Veľkosť objektívu

Ďalším nemenej dôležitým parametrom je priemer objektívu, ktorý priamo ovplyvňuje detekčnú vzdialenosť. Niektoré pokročilé modely, ako napríklad Hikmicro Falcon FQ35, dokážu detekovať ľudskú bytosť na vzdialenosť presahujúcu 1 500 m.

Výdrž batérie

Tento parameter určuje, ako dlho vydrží termovízia v plnej prevádzke, než bude potrebné znovu nabiť akumulátor alebo vymeniť batérie.

Možnosti záznamu

Celý rad termovíznych prístrojov je schopný zhotovovať obrazové záznamy a to buď formou videa alebo fotografií.

Možnosti pripojenia a kompatibility

Niektoré modely ponúkajú možnosti pripojenia k ďalším zariadeniam, ako sú smartfóny, tablety alebo počítače. Často sa tiež stretnete s funkciou Wi-Fi.

TYPY TERMOVÍZIÍ

V našej ponuke nájdete niekoľko typov termovíznych zariadení. Každé má svoje prednosti a zamýšľaný účel. V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime jednotlivé druhy čo najprehľadnejšie rozdeliť.

Termovízny monokulár Hikmicro LYNX PRO LH19 môžete vidieť v akcii v našom videu.

TERMOVÍZNE PUŠKOHĽADY

Termovízne zameriavače nahrádzajú klasické puškohľady. Montujú sa priamo na zbraň a majú vlastnú zámernú osnovu. Kvôli veľkému obsahu sofistikovaných súčiastok je dôležité, aby bola termovízia na pušku čo najodolnejšia a ustála aj spätné rázy od silných loveckých kalibrov. To sa, bohužiaľ, negatívne odráža na ich cene. Na druhej strane zase získate špičkový optický zameriavač, ktorý v sebe skĺbi vlastnosti klasického puškohľadu a modernej termovíznej technológie.

POZOROVACIE TERMOVÍZIE

Termovízne monokuláre sú skvelou voľbou pre ničím nerušené pozorovanie vášho okolia. Spravidla ide o kompaktné zariadenia, ktoré si bez problémov schováte do vrecka a v prípade potreby ich môžete kedykoľvek spustiť a začať sa kochať krásami nočnej prírody. Využívajú ich najmä lovci, ale v obľube ich majú aj outdooroví nadšenci alebo bezpečnostné služby.

TERMOVÍZNE BINOKULÁRE

Tieto optické zariadenia kombinujú technológiu termokamery s klasickým ďalekohľadom. Spĺňajú podobnú funkciu ako termovízne monokuláre a slúžia teda prevažne na pozorovanie vášho okolia. Oproti monokulárom sú ale o niečo väčšie a do vrecka si ich len tak neschováte. To je však malá cena za celú škálu pokročilých funkcií, ktorú ponúkajú.

Špičkový termovízny binokulár Hikmicro Raptor napríklad používateľom poskytuje jedinečnú kombináciu termovízie, nočného videnia s IR prísvitom a laserového diaľkomeru.

TERMOVÍZNE PREDSÁDKY

Termovízne predsádky sú kompromisom medzi termovíznym puškohľadom a monokulárom. Môžete ich použiť ako klasický pozorovák, ale v prípade potreby ich možno tiež pricvaknúť na objektív puškohľadu a razom máte zariadenie, ktoré využíva zväčšenie vášho puškohľadu a funguje ako termovízny zameriavač.

Táto modularita použitia je najmä pre lovcov neoceniteľná, pretože už nemusia ťažkopádne manipulovať s celou zbraňou zakaždým, keď chcú len obzrieť terén. Akonáhle sa naskytne tá správna chvíľa, stačí len predsádku nasadiť na objektív a môžete zacieliť. Nemusíte znova nič nastreľovať a očný reliéf aj poloha zacielenia zostanú zachované.

Nezabudnite si tiež pozrieť našu ponuku príslušenstva pre termovízie.

NOČNÉ VIDENIE

Prístroje využívajúce nočné videnie sa v poslednej dobe stali veľmi populárnymi, hlavne vďaka ich dostupnosti a nižšej obstarávacej cene v porovnaní s termovíziami. Možno neponúkajú tak rozsiahle možnosti ako termovízne zariadenia, ale široká škála užívateľov na ne stále nedá dopustiť.

Schopnosť vidieť v tme je neoceniteľná v celom rade odvetví. Okrem ozbrojených zložiek ju ocenia najmä lovci. Pozorovanie nočného pohybu zveri alebo dokonca nočný lov je dnes už bežnou praxou. A to všetko práve vďaka noktovízorom. Táto technológia je tiež hojne využívaná bezpečnostnými agentúrami na ochranu pozemkov alebo majetku.

Výhody

Nevýhody

+ Nižšia obstarávacia cena.

- Závislosť na zvyškovom svetle alebo prísvite.

+ Prirodzenejší obraz.

- Zver môže na prísvit reagovať.

+ Širšie zorné pole.

- Nefunguje cez deň.

+ Vyššia výdrž batérie.

- Nefunguje v hmle, dyme alebo prachu.

+ Kompaktnejšie rozmery a nižšia váha.

- Horšia detekcia skrytých objektov.

AKO TO VŠETKO FUNGUJE?

Nočné videnie znásobuje zvyškové svetlo, ktoré môže pochádzať z odrazu mesiaca, hviezd, pouličného osvetlenia alebo externého prísvitu. Tieto prístroje rozdeľujeme podľa ich konštrukcie na dva základné typy – digitálne a analógové.

ANALÓGOVÉ NOČNÉ VIDENIE

Tieto zariadenia pracujú na princípe noktovízie a priamo zosilňujú zvyškové svetlo z nočnej oblohy alebo z prídavného IR prísvitu. Ide o staršiu technológiu, využívajúcu fotokatódové trubice na premenu svetla na elektrický signál, ktorý je následne zosilnený a prevedený na obraz pomocou elektronických komponentov. Obraz sa spravidla zobrazuje vo forme monochromatických odtieňov šedej.

Analógové nočné videnie sa vyznačuje vyššou citlivosťou na svetlo a tiež schopnosťou zobrazovať detaily aj za zhoršených svetelných podmienok. Na druhú stranu sa zase budete stretávať s väčším šumom a menej presnými farbami.

DIGITÁLNE NOČNÉ VIDENIE

Ide o modernejšiu formu nočného videnia využívajúcu digitálne senzory a elektronický čip, ktorý bežne nájdete vo videokamerách alebo digitálnych fotoaparátoch. Svetlo je zachytené digitálnym senzorom a prevedené na digitálne obrazové dáta, ktoré sa následne zobrazujú na výstupnom displeji zariadenia.

Najvýznamnejšou výhodou digitálneho nočného videnia je možnosť prispôsobenia a úpravy obrazových dát pomocou softvérových algoritmov. Vďaka tomu dochádza k lepšej korekcii kontrastu, zvýrazneniu detailov a optimalizácii obrazu pre rôzne vonkajšie podmienky. Mnohé zariadenia tiež ponúkajú možnosť zhotovenia alebo prenosu obrazových záznamov.

Všetky tieto vlastnosti si však vyberú daň na drobnom oneskorení obrazu a tiež vyššej energetickej náročnosti.

DÔLEŽITÉ PARAMETRE

Generácie nočného videnia

Tento parameter udáva schopnosť zosilnenia zvyškového svetla a celkový výkon analógového nočného videnia.

  • Generácia 1 (GEN 1) sa využívala už za vietnamskej vojny a dokáže asi 1 000x zintenzívniť zvyškové svetlo. V noci vyžaduje aspoň svit mesiaca alebo iný infračervený svetelný zdroj.
  • Generácia 2 (GEN 2) je v súčasnosti asi najpopulárnejšou formou nočného videnia. Využíva mikro-kanálovú dosku, ktorá funguje ako elektrónový násobič. Vďaka tomu je schopná zosilniť okolité svetlo až 20 000x. Je už teda použiteľná aj za bezmesačných nocí.
  • Generácia 3 (GEN 3) využíva obdobné diely ako druhá generácia. Najväčší rozdiel však spočíva vo fotokatódovej vrstve z gália a arzenidu, ktorá umožňuje znásobiť zvyškové svetlo až 50 000x.
  •  Generácia 4 (GEN 4) je najnovšou a najpokročilejšou formou nočného videnia. Vyznačuje sa výrazným zlepšením ostrosti obrazu a redukciou šumu aj v zlých svetelných podmienkach. Zariadenia využívajúce štvrtú generáciu tiež lepšie a rýchlejšie reagujú na vystavenie jasným svetelným zdrojom.

Typ prísvitu

Keď sa ocitnete v situácii, v ktorej nebudete mať dostatok mesačného alebo iného zvyškového svetla, infračervený alebo laserový prísvit bude vašou jedinou nádejou. Ten je najčastejšie dostupný v dvoch vlnových dĺžkach – 850 alebo 940 nm. Prvý variant sa nachádza na samotnom okraji spektra viditeľného ľudským okom. Druhú možnosť ľudské oko vôbec nevidí. Zver na tento prísvit tiež nereaguje.

Výdrž batérie

Parameter určujúci čas, po uplynutí ktorého bude nutné znovu nabiť alebo vymeniť batérie.

Možnosť záznamu

Väčšina digitálnych prístrojov dokáže zaznamenávať fotografie alebo aj videá.

Možnosti pripojenia a kompatibility

Konektivita so smartfónmi, tabletmi alebo počítačmi je u väčšiny digitálnych zariadení štandardom, rovnako ako funkcia Wi-Fi.

TYPY NOČNÉHO VIDENIA

PUŠKOHĽADY S NOČNÝM VIDENÍM

Ide o najpohodlnejší spôsob osadenia vašej zbrane nočným videním. Tieto zameriavače nahradia klasický puškohľad, pretože majú svoj vlastný zámerný kríž a dokážu fungovať aj v dennom režime. Na rozdiel od zasádky alebo predsádky sa nemusíte obávať zmeny ťažiska pušky a samotné mierenie je tiež znateľne pohodlnejšie. Na dlhodobejšie pozorovanie sa ale viac hodí monokulár alebo ďalekohľad.

Puškohľady s nočným videním sú doslova nabité funkciami. Okrem dnes už štandardného Wi-Fi alebo Bluetooth tu narazíte napríklad aj na možnosť nahrávania videí spusteného výstrelom, niekoľko typov zámerných osnov a v neposlednom rade aj na možnosť nastrelenia viacerých zbraní a ich následné uloženie do pamäte.

PREDSÁDKY

Predsádka využíva zväčšenie vašej dennej optiky a umožní vám zamerať cieľ v noci. Stačí ju pripojiť na objektív v prednej časti puškohľadu, odtiaľ teda pochádza jej názov. Obrovskou výhodou je možnosť použiť predsádku ako pozorovací monokulár a v prípade potreby ju jednoducho nacvaknúť na zameriavač. Nemusíte znova nič nastreľovať, iba sa uistite, že máte zodpovedajúcu objímku.

ZASÁDKY

Tu platí v podstate úplne to isté ako v prípade predsádok, jediný rozdiel spočíva v montáži zariadenia na zadnú časť puškohľadu. Zasádku je možné použiť ako pozorovací monokulár a po uchytení na okulár vášho denného zameriavača z neho razom vytvoríte puškohľad s nočným videním. Zasádka využíva zväčšenie a zámerný kríž vašej optiky bez nutnosti nového nastrelenia.

MONOKULÁRe

Monokuláre sú ľahké a kompaktné zariadenia na nočné pozorovanie prírody. Je možné ich hravo ovládať jednou rukou a pri pozorovaní používate len jedno oko, čo bohužiaľ znižuje ich zorné pole. Tento nedostatok však kompenzuje ich kompaktná veľkosť a nízka hmotnosť. Môžete ich tak bez problémov nosiť vo vrecku.

ĎALEKOHĽADY NA NOČNÉ VIDENIE

Ďalekohľad s nočným videním umožňuje plnohodnotné nočné pozorovanie zveri aj objektov. Ide o výbornú pomôcku pre lovcov. Oproti monokuláru ponúka oveľa väčšie zorné pole, ktoré je však vykúpené väčšími rozmermi, váhou a tiež vyššou obstarávacou cenou.

Nezabudnite si tiež pozrieť našu ponuku príslušenstva pre nočné videnie.

ZÁVEROM

Termovízia i nočné videnie vo výsledku slúžia jednému cieľu a tým je umožniť používateľom vidieť v tme alebo za zhoršených svetelných podmienok. Oba varianty sa však líšia v tom, ako daný cieľ dosiahnu. Nočné videnie zosilňuje zvyškové svetlo, zatiaľ čo termovízia zvýrazňuje infračervené žiarenie.

Teraz je len na vás posúdiť všetky pre a proti oboch technológií a rozhodnúť sa, ktorá z dostupných možností je pre vaše účely tou najlepšou voľbou.

Dúfame, že sme vám pomocou tohto článku rozhodovanie aspoň trochu uľahčili. Pokiaľ si stále neviete rady, neváhajte nás kontaktovať.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Autor článku: Dominik Lehnert

Produktový špecialista, copywriter

Vo firme pracujem od roku 2019 a na starosti mám hlavne obsahovú stránku nášho e-shopu. Tvorím popisky produktov, prekladám naše texty do angličtiny a pripravujem príspevky na sociálnych sieťach. O zbrane som sa odjakživa zaujímal, takže práca v Balistas pre mňa bola jasnou voľbou. Vo voľnom čase si rád zájdem na strelnicu alebo do prírody. Občas si tiež brnkám na gitaru a nikdy si nenechám ujsť dobrú knihu.

Naposledy navštívené produkty

+420 778 772 453 Po–Pia, 8–16 hod. Položiť dotaz

Pridajte sa k viac ako 100.000 odberateľom a získajte novinky, akcie a recenzie

Prihlásením súhlasíte so spracovaním osobných údajov.