skip_main skip_menu skip_search

Vzduchovky1

Ako vybrať vzduchovku?

Vzduchovka je strelná zbraň využívajúca k fungovaniu stlačený vzduch. Pokiaľ máte viac ako 18 rokov, môžete si ju zaobstarať bez zbrojného preukazu. Voľnopredajné vzduchovky sú nanajvýš do kalibru 6,35 mm. Spadajú do kategórie D a nemusíte ich hlásiť na polícii.

A) VÝBER VZDUCHOVKY PODĽA POUŽITIA

STREĽBA NA TERČ

K streľbe na terč klasickým spôsobom, teda cez diopter, bohato vystačí výkon 7,5 J. Je však potrebné mať čo najdlhšiu zámernú vzdialenosť (od dioptra k muške), vynikajúcu presnosť a dobre koncipovanú pažbu s možnosťou nastavenia pohyblivých dielov ako lícnica, botka atď.

ZÁBAVNÁ STREĽBA A STREĽBA NA TERČ

Na zábavnú a terčovú streľbu na malé aj väčšie vzdialenosti sa najlepšie osvedčili vetrovky s vynikajúcou presnosťou, kalibru 4,5 mm, s regulátorom tlaku vzduchu a väčším zásobníkom vzduchu. To preto, že k streľbe na väčšie vzdialenosti potrebujete čo najvyšší výkon. Veľkú výhodu představuje nabíjacie zariadenie. Samozrejmosťou je kvalitná pažba, dobre uchopiteľná a použiteľná pri streľbe ze všetkých polôh.

LOV DROBNÝCH ŠKODCOV

Pre lov škodcov je ideálne zvoliť výkonnejší kaliber, napr. 5,5 mm. Tu nie je dôležitý regulátor tlaku vzduchu, ale presnosť streľby musí byť na výbornej úrovni. Veľkú výhodu vám poskytne rýchle prebíjanie alebo dokonca poloautomatický režim streľby. Zvýšenú pozornosť budeme venovať tiež výberu streliva.

ŠPORTOVÁ STREĽBA ZO VZDUCHOVKY

Na Hunter Field Target Shooting (HFT) potrebujete vyloženě športovú pušku, avšak vo výkone 16 J. Takú, ktorá má nastaviteľnú pažbu vo všetkých smeroch, regulátor tlaku vzduchu, veľký zásobník a vynikajúcu presnosť. Prebíjacie zariadenie nie je nutnosťou.

B) VÝBER VZDUCHOVKY PODĽA SYSTÉMU STREĽBY

PRUŽINOVÉ VZDUCHOVKY

Ich prednosťou je jednoduchá manipulácia a natiahnutie bez potreby ďalších zariadení alebo zásobníku vzduchu. Nevýhodou je o niečo menšia presnosť než pri vetrovkách. Pretože pružina vymrští diabolku zakaždým inak, piest má celkem malú účinnosť a tá je závislá na mnohý ďalších vplyvoch.

K natiahnutiu pružinovky už nepotrebujete žiadne iné zariadenie.

VZDUCHOVKY S PLYNOVÝM PIESTOM

Tieto vzduchovky poháňa namiesto pružiny natlakovaný piest, ten je obvykle naplnený vzduchom, dusíkom alebo iným inertným plynom. Vďaka tomu sa podarilo eliminovať spätné rázy a hluk, ktoré inak spôsobovala pružina. Vzduchovka s plynovým piestom taktiež dosahuje stabilnejšieho výkonu. Najčastejšie sa stretávame so systémami Vortex (Hatsan) a IGT (Gamo).

Obidve tieto kategórie možno ešte rozdeliť podľa spôsobu naťahovania:

Zlamovacie vzduchovky

Nabíjanie zalamovacej vzduchovky prebieha pomocou zalomenia hlavne, tiahlo kĺbu spojeného s hlavňou napne pružinu a spúšťací mechanizmus. Nevýhodou tohto systému je, že časom vzniká vôľa medzi hlavňou a telom zbrane. Táto vôľa je potom príčinou väčšieho rozptylu streľby.

Vzduchovky s pevnou hlavňou 

Nabíjanie je tu vyriešené najčastejšie spodnou alebo bočnou naťahovacou pákou. Pevná hlaveň zaručuje dlhotrvajúcu presnosť. Sú vhodné pre presnú športovú streľbu. Nevýhodou býva väčšia hmotnosť oproti klasickým zalamovačkám.

PNEUMATICKÉ VZDUCHOVKY, VETROVKY

Rozdeľujú sa na dva typy:

Multi-Pump/PCA vzduchovky (Pre-Charged Air)

Druhým typom sú Multi-Pump. Malý zásobník na vzduch umožňuje doplniť nejakú pumpu na zbraň, najčastejšie páku pod hlavňou. Vďaka menšej energii strely sa uplatňujú najmä v terčovej streľbe. Tieto vetrovky sa vyznačujú vysokou presnosťou.

PCP vzduchovky (Pre-Charged Pneumatic)

PCP vzduchovky patria medzi najpresnejšie zbrane na svete. Zbraň má svoj zásobník stlačeného plynu (spravidla vzduchu), ktorý dáva niekoľko konzistentných výstrelov. A to podľa objemu zásobníku a mechaniky, ktorý plyn dávkuje (bežne od 30 do 300 rán).

VZDUCHOVKY NA CO2

Zdroj plynu predstavuje jednorázová tlaková nádobka (u nás napríklad známa sifónová bombička). Vďaka malému tlaku a objemu sú CO2 vzduchovky opäť používané skôr pri terčových modeloch zbraní, hlavne pištole. Plusom je výborná presnosť a konzistentnosť streľby. Nevýhodou zase závislosť na teplote, fungujú až pri teplotách nad 10°C, takže si s nimi vonku v zime nezastrieľate.

Pokiaľ si stále neviete rady s výberom vhodnej vzduchovky, neváhajte kontaktovať našu zákaznícku podporu. Vopred si tiež pripravte odpovede na tieto otázky:

Koľko som ochotný do zbrane investovať?

Berte taktiež do úvahy, že aby ste mohli začať strieľať, potrebujete ďalšie doplnky ako strelivo, čistenie, optiku, atď. ktoré sa prejavia na výslednej cene.

Na aký účel budem vzduchovku používať?

Hľadáte vzduchovku pre lov škodcov, na občasné strieľanie na záhrade alebo chcete vyhrávať súťaže?

Na akú vzdialenosť budem najčastejšie strieľať?

Pokiaľ máte k dispozícii len 10 metrový dvor, nepotrebujete ihneď tú najsilnejšiu vzduchovku, nadbytočný výkon je potom skôr na škodu.

C) VÝHODY A ÚČEL VZDUCHOVÝCH ZBRANÍ

STREĽBA NA TERČ

Najlepšie vetrovky sa radia medzi najpresnejšie zbrane sveta. Preto nie je prekvapujúce, že sa terčová streľba zo vzduchovky teší čoraz väčšej popularite. V mnohých krajinách, ako napríklad Nemecko či Anglicko, sú strelecké kluby bežnou vecou. Združujú sa v nich priatelia terčovej streľby. Kluby poriadajú turnaje a ďalšie meranie síl medzi športovými strelcami. Streľba zo vzduchovej pušky aj pištole je taktiež olympijskou disciplínou, a to pre obidve pohlavia. Po svete sa k terčovej streľbe začína pridávať tiež lovecká streľba na kovové siluety a pohyblivé terče (HFT).

LOV DROBNÝCH ŠKODCOV

Kde je strelná zbraň nebezpečná alebo zakázaná, tam so vzduchovou puškou zničíte drobných škodcov jednoducho.

ZÁBAVNÁ STREĽBA

Koníček, ktorý prináša radosť a trénuje kondíciu a ďalšie zručnosti. Pri zábavnej streľbe môžete lacno a bezpečne vystrieľať tisíce striel za rok, a to priamo doma. Nie je problém vziať si vzduchovú pušku na dovolenku, výlet, zastrieľať si s priateľmi vonku alebo aj v domácnosti. Bezpečné miesto na streľbu nájdete aj na záhrade. Stačí vám 10 x 10 m, bez toho, aby ste ohrozovali susedov.

Vďaka možnosti streľby doma, môžete trénovať kedykoľvek. Nemusíte cestovať na strelnicu ako so strelnou zbraňou. Malá energia strely a tichosť zbrane vám dovolí strieľať aj vo vnútorných priestoroch. Môžete tak strieľať cez deň, v noci, v lete aj v zime. Proste kedykoľvek. Vďaka malej energii strely nepotrebujete ochranu sluchu a podobnú výbavu. Snáď len okuliare na ochranu očí sú odporúčané.

TRÉNING PRE ŠPORTOVCOV

Vzduchovka predstavuje výbornú pomôcku nielen pre športových strelcov pri tréningu. Ten sa tak stáva neformálnou zábavou.

Častý tréning zvyšuje zručnosť strelca. Naviac každého naučí bezpečne manipulovať so strelnými zbraňami.

BEZPEČNOSŤ

Väčšina terčových vzduchoviek má maximálny dostrel na hranici 400 m. Strela je veľmi ľahká. Preto sa váš sused môže cítiť bezpečne, aj keď zrovna trénujete streľbu doma alebo vonku na záhrade. Veľmi tichá zbraň zaručí, že nikoho nebudete rušiť. Mať doma vzduchovku znamená omnoho menší hazard než vlastniť strelnú zbraň. Strelivo pre vzduchovky je bezpečné, pretože neobsahuje žiadne trhaviny. Ani samotná zbraň sa nestane terčom zlodeja, ktorý by s ňou chcel spáchať niečo nekalé.

AKO ZLEPŠIŤ VÝSLEDKY PRI STREĽBE ZO VZDUCHOVKY

Vinníkom nepresnej streľby nie je vždy strelec. Prejdite si pár tipov, ktoré môžu pri streľbe pomôcť zlepšiť vaše výsledky.

UVOĽNENÉ SKRUTKY

Pri piestových vzduchovkách dochádza k nepresnostiam vplyvom povolených skrutiek, ktoré upínajú kovové telo k drevenej pažbe. Skutky bývajú dva vpredu a jeden pri spúšti. Je veľmi dôležité, aby skutky nemali žiadnu vôľu. Dobre dotiahnuté – podmienka k eliminácii nepresností. Pozor však na pretiahnutie. Veľký tlak na drevenú pažbu môže viesť k jej zničeniu.

POVOLENÉ MIERIDLÁ

Skontrolujte, či sú muška aj zadné mieridlá pevně prichytené na telo zbrane. Pri pevných mieridlách sa zadná časť nesmie pohybovať. Pri použití optiky voľte spoľahlivé montáže. Tie obyčajné hliníkové pre lepší optiku už nevystačia. Tu použite duralové alebo rovno oceľové montáže. Celú montáž puškohľadu je najlepšie zveriť odbornej dielni. Všetko musí presne sedieť, bez žiadnej vôle.

NESPRÁVNA OPTIKA

Aj na klasickú Sláviu využijete slušnú optiku. Najlacnejšie puškohľady typu 4x20 alebo 3-7x20 nie sú to pravé orechové. Väčšina z nich nie je vyrobená dostatočně kvalitne, a tak mení časom nastrelenie. Je dôležité pamätať si, že puškohľad s variabilným zväčšením mení nástrel pri zmene zväčšenia. Pri tých najhorších modeloch dochádza k rozbitiu optiky vnútri puškohľadu a to vplyvom spätného rázu zbrane. Pokiaľ vlastníte presnú vetrovku, oplatí sa o trochu viac investovať aj do puškohľadu.

Pri lacnejších modeloch bez korekcie paralaxy pozor! Do puškohľadu musíte pozerať priamo, oko je v ose puškohľadu. Pri nesprávnom mierení s puškohľadom bez korekcie paralaxy môže vznikať značný rozptyl.

SPRÁVNE STRELIVO

Vhodné diabolky dokážu zmenšiť váš rozptyl až prekvapivo. Pokiaľ chcete strieľať s optikou na terč vo vzdialenosti väčšej než 10 m, potom aj pre klasickú lámaciu Sláviu voľte lepšie strelivo. Diabolo Standard a ďalšie dostupné strelivo sa k presnej streľbu celkom nehodí. Každej zbrani však môže vyhovovať niečo iného. So vzduchovkou kúpte taktiež viac druhov streliva požadovaného kalibru.

Potom si na terči v požadovanej vzdialenosti otestujte, s ktorým strelivem dosahujete najmenšieho rozptylu. Používajte len kvalitné strelivo – nie staré zoxidované diabolky. Už pri nabíjení vyraďujte poškodené kúsky, a pokiaľ krabička obsahuje nápadne mnoho pokrivených diaboliek, vyraďte ju celú. Kvalitné čisté diabolky prospievajú taktiež hlavni zbrane. 

PRAVIDELNÉ ČISTENIE HLAVNE

Je nevyhnutné pre veľmi presnú streľbu. Po vystrelení cca 1000 ks diaboliek hlaveň vyčistite. Pokiaľ nemáte sadu na čistenie, stačí pretiahnuť rybársky vlasec od ústia hlavne k vstupnému otvoru pre diabolku. Tu urobíte na vlasci očko, do neho prevlečte tenký kus handričky a ten pretiahnite hlavňou. Takto pretiahnite aspoň dvakrát handričku trochu potrenou olejem, potom niekoľkokrát handričku suchú, až pokiaľ nebude po vytiahnutí z hlavne čistá. Čistenie drátikom a podobnými vecami môže poškodiť vývrt hlavne. V podrobnom článku sa dozviete, ako sa správne starať o zbrane.

Ku vzduchovke odporúčame kúpiť:

Viac o rozdieloch medzi PCP, CO2 a pružinovými vzduchovkami:

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Naposledy navštívené produkty

+420 778 772 453 Po–Pia, 8–16 hod. Položiť dotaz

Pridajte sa k viac ako 100.000 odberateľom a získajte novinky, akcie a recenzie

Prihlásením súhlasíte so spracovaním osobných údajov.