
Montáž a nastrelenie puškohľadu - ako na to
1. VÝBER MONTÁŽE
Vezmeme to od podlahy. Často podceňovaný je totiž výber samotnej montáže. Na zachovanie presného nástrelu je kľúčové zvoliť dostatočne pevnú a tuhú montáž. Jedine tak zabránime nežiaducemu pohybu montáže či samotného puškohľadu, ktorý hoci v radoch stotín milimetra pôsobí značný posun zásahu. Preto je nutné predovšetkým u zbraní so silným spätným rázom a výkonných pružinových vzduchoviek zvoliť skutočne kvalitnú oceľovú alebo duralovú montáž.
Najlacnejšie hliníkové montáže sú totiž príliš mäkké a dochádza pri nich k postupnému uvoľňovaniu počas streľby. Pre slabšie kalibry a PCP vzduchovky sú však úplne dostačujúce. Ich výhodou je nízka cena a hmotnosť.
PRE VÝBER MONTÁŽE POTREBUJETE POZNAŤ
- Rozmer montážnej lišty
- Priemer tubusu puškohľadu
- Potrebnú výšku montáže
2. MONTÁŽ PUŠKOHĽADU
Puškohľad by mal byť namontovaný čo najnižšie bez toho, aby sa dotýkal hlavne hľadia alebo tela zbrane. Je potrebné odhadnúť správnu výšku montáže tak, aby sme dosiahli čo najnižšiu vzdialenosť medzi puškohľadom a osou hlavne. To je obzvlášť dôležité ak hodláte strieľať na dlhšie vzdialenosti.
POSTUP MONTÁŽE NA PUŠKOHĽAD
Upevnite montáž na zbraň ale neuťahujte ju úplne. Potom odmontujte vrchnú časť montáže a položte puškohľad do krúžkov. Pred utiahnutím skrutiek sa pozrite do puškohľadu vo svojej normálnej streleckej pozícii a nastavte ho tak, aby ste videli celé zorné pole. Následne zarovnajte puškohľad podľa zámernej osnovy horizontálne aj vertikálne Po zarovnaní rovnomerne dotiahnite všetky skrutky montáže.
TIPY NA MONTÁŽ
Najlepšie sa vykonáva v nastreľovacej stolici, manipulácia je potom oveľa pohodlnejšia. Skvelými pomocníkmi na správne zarovnanie zámernej osnovy a zbrane sú vodováha a olovnica. Dbajte na to, aby sa montážne krúžky nedotýkali okulára, objektívu a stredovej kocky. Prílišným utiahnutím skrutiek v týchto miestach by došlo k nevratnému poškodeniu puškohľadu.
NASTRELENIE PUŠKOHĽADU
1. PRÍPRAVA
Puškohľad máme namontovaný a zostáva ho len nastaviť. Nastreľovanie vykonávame zásadne v rovnom teréne, samozrejme s bezpečným dopadovým priestorom. Pokiaľ nastreľujeme mimo krytú strelnicu, musíme si dávať pozor na počasie. V silnom vetre a daždi zásadne nenastreľujeme.
Pripravíme si vhodný terč. Môže to byť špeciálny nastreľovací, rovnako dobre sa osvedčil dostatočne veľký biely papier, kde buď vyznačíme fixkou koliesko, alebo použijeme čiernu zálepku. Na bielom pozadí možno totiž zásahy lepšie rozoznať. Nebudeme sa hrať na hrdinov a najprv terč umiestnime na kratšiu vzdialenosť. Pre vzduchovku treba na 10 m.
V prípade guľovnice nemusíme hneď strieľať na optimálnu nástrelnú vzdialenosti (ONV) pre dané strelivo, ale môžeme pokojne začať na 50 metroch. Na kratšiu vzdialenosť sa toľko neprejaví chyba strelca a finálne nastrelenie na ONV už bude iba otázkou pár kliknutí.
Následne nachystáme strelisko. V ideálnom prípade použijeme nastreľovaciu stolicu. Tú postavíme na stôl a zaobstaráme si stoličku k pohodlnému posedu. Dobrú prácu odvedú aj strelecké vaky. V improvizovaných podmienkach si musíme vystačiť s mäkkými predmetmi, napr. dekou, puzdrom, a pod., ktorými zbraň podoprieme. Základom je dosiahnuť pokiaľ možno rovnaký úchop ako v bežnej streleckej situácii. Vplyvom rozdielneho úchopu sa môže nástrel výrazne líšiť.

2. STREĽBA
Pred prvým výstrelom zameriame zbraň na terč a prvú korekciu puškohľadu vykonáme, pokiaľ je to možné, podľa vývrtu hlavne v zákryte s terčom. Ušetríme si tým prácu a strelivo a prvá rana hneď pretne terč. Vypálime do terča 1 až 3 rany a prevedieme korekciu. Klikaním na rektifikačných komínoch posúvame zásah smerom k stredu terča.
KOREKCIA KLIKANÍM
Nastavenie puškohľadu sa vykonáva klikaním. Tým posúvame bod zásahu tak, aby sa v určitej vzdialenosti zhodoval so stredom kríža. Inými slovami, chceme zasahovať cieľ tam, kam mierime stredom zámernej osnovy. Pri korekcii klikaním posúvame zásah, nie osnovu. Klikáme smerom od zásahu za stredom cieľa (bodu, kam sme mierili).
„Pri korekcii klikaním posúvame zásah, nie osnovu. Klikáme smerom od zásahu za stredom cieľa.“
JEDNODUCHO povedané o korekcii puškohladu
- Strieľa to dole - klikám UP
- Strieľa to hore – klikám DOWN
- Strieľa to doľava – klikám RIGHT
- Strieľa to doprava – klikám LEFT
Príklad

Na obrázku vidíme, že zásah šiel vpravo dole od stredu terča. Potrebujeme ho teda dostať doľava a hore. Klikáme teda LEFT a UP.
Akonáhle sa nám podarí zbraň nastreliť, je dobré skontrolovať rozptyl. Vypálime 3 – 5 rán, z ktorých následne vyhodnotíme stredný zásah a jeho polohu voči zámernému bodu. Podľa neho vykonáme konečné nastavenie puškohľadu. Nezabudnite, že pri streľbe na dlhšiu vzdialenosť bude potrebné vykonať patričnú výškovú korekciu kvôli poklesu strely. Nástrel sa mení aj s rozdielnym typom streliva.
A máme hotovo. Nakoniec odporúčam vynulovať komíny, inak povedané nastaviť na komínoch nulovú hodnotu (pokiaľ to puškohľad umožňuje). V prípade nežiaduceho pootočenia korekčných točítok sa môže ľahko vrátiť k východiskovej hodnote.
1. KLIKANIE V MOA
Najčastejšie sa stretnete s korekciou v uhlových minútach MOA (Minute of Angle). Ide o uhlovú jednotku, vďaka ktorej môžeme posunúť bod zásahu o nám známu vzdialenosť. Existuje pevný vzťah medzi ňou a vzdialenosťou. Bežne sa stretneme s krokom ¼ MOA, pre streľbu na dlhé vzdialenosti je dostupný aj jemný rektifikačný krok ⅛ MOA. Jednotka MOA sa často používa na posúdenie presnosti zbrane.


2. KLIKANIE V MRAD
Opäť uhlová jednotka, tentoraz sa jedná o miliradiánmi. Veľkosť kroku je väčšia ako pri MOA, ale v tom je práve veľká výhoda. Nemusíte počítať so stotinkami milimetra, ale dostanete vždy sympatické číslo. Pre kontinentálneho Európana je výpočet oveľa jednoduchší, v palcoch nech si počítajú za veľkou mlákou. Zvlášť ak sa chcete venovať taktickej streľbe a nie ste práve najlepší matematik, MRAD je jasná voľba. Pri presnej diaľkovej streľbe zase víťazí MOA s jemnejšou korekciou.

