skip_main skip_menu skip_search

montaz a nastřteleni puskohledu hlavní

Montáž a nastrelenie puškohľadu - ako na to

Lukáš Hajný

Poradíme vám s výberom montáže a dozviete sa ako nastreliť puškohľad, nech už sa ho chystáte pripevniť na vzduchovku či guľovnicu. Článok je určený hlavne pre strelcov začiatočníkov.

Návod na nastrelenie a montáž puškohľadu si môžete taktiež prehliadnuť v našom videu.

1. výber montáže

Vezmeme to od podlahy. Často podceňovaný je totiž výber samotnej montáže. Pre zachovanie presného nástrelu je kľúčové zvoliť dostatočne pevnú a tuhú montáž. Iba tak zabránime nežiaducemu pohybu montáže či samotného puškohľadu, ktorý hoci v rádoch stotín milimetra pôsobí značný posun zásahu. Preto je nutné predovšetkým pri zbraniach so silným spätným rázom a výkonných pružinových vzduchoviek zvoliť skutočne kvalitnú oceľovou alebo duralovú montáž.

Najlacnejšie hliníkové montáže sú totiž príliš mäkké a dochádza pri nich k postupnému uvolňovaniu behom streľby. Pre slabšie kalibre a PCP vzduchovky sú však úplne dostačujúce. Ich výhodou je nízka cena a hmotnosť.

K VÝBERU MONTÁŽE POTREBUJETE POZNAŤ

  • Rozměr montážnej lišty
  • Priemer tubusu puškohľadu
  • Potrebnú výšku montáže

2. MONTÁŽ PUŠKOHĽADU

Puškohľad by mal byť namontovaný čo najnižšie, bez toho aby sa dotýkal hlavne, cieľniku alebo tela zbrane. Je potrebné odhadnúť správnu výšku montáže tak, aby sme dosiahli čo najnižšej vzdialenosti medzi puškohľadom a osou hlavne. To je obzvlášť dôležité pokiaľ mienite strieľať na dlhšie vzdialenosti.

POSTUP MONTÁŽE NA PUŠKOHĽAD

Upevnite montáž na zbraň ale neuťahujte ju úplne. Potom odmontujte vrchnú časť montáže a položte puškohľad do krúžkov. Pred utiahnutím skrutiek sa pozrite do puškohľadu vo svojej normálnej streleckej pozícii a nastavte ho tak, aby ste videli celé zorné pole. Následne zarovnajte puškohľad podľa zámernej osnovy horizontálne aj vertikálne Po zarovnaní rovnomerne dotiahnite všetky skrutky montáže.

TIPY NA MONTÁŽ

Najlepšie sa prevádza v nastreľovacej stolici, manipulácia je potom omnoho pohodlnejšia. Skvelými pomocníkmi pre správne zarovnanie zámernej osnovy a zbrane sú vodováha a olovnica. Dbajte na to, aby sa montážne krúžky nedotýkali okuláru, objektívu a stredovej kocky. Prílišným utiahnutím skrutiek v týchto miestach by došlo k nezvratnému poškodeniu puškohľadu.

NASTRELENIE PUŠKOHĽADU

1. PRÍPRAVA

Puškohľad máme namontovaný a zostáva ho len nastaviť. Nastreľovanie prevádzame zásadne v rovnom teréne, samozrejme s bezpečným dopadovým priestorom. Pokiaľ nastreľujeme mimo krytú strelnicu, musíme si dávať pozor na počasie. V silnom vetre a daždi zásadne nenastreľujeme.

Pripravíme si vhodný terč. Môže to byť špeciálny nastrelovací, rovnako dobre sa osvedčil dostatočne veľký biely papier, kde buď vyznačíme fixkou bod alebo použijeme čiernu zálepku. Na bielom pozadí možno totiž zásahy lepšie rozoznať. Nebudeme si hrať na hrdinov a najprv terč umiestnime na kratšiu vzdialenosť. Pre vzduchovku napríklad na 10 m.

V prípade guľovnice nemusíme hneď strieľať na optimálnu nástrelnú vzdialenosť (ONV) pre dané strelivo, ale môžeme kľudne začať na 50 metroch. Na kratšiu vzdialenosť sa toľko neprejaví chyba strelca a finálne nastrelenie na ONV už bude len otázkou pár kliknutí.

Následne nachystáme strelisko. V ideálnom prípade použijeme nastrelovaciu stolicu. Tú postavíme na stôl a zaobstaráme si stoličku k pohodlnému posedu. Dobrú prácu odvedú taktiež strelecké vaky. V improvizovaných podmienkach si musíme vystačiť s mäkkými predmetmi, napr. dekou, púzdrom, a pod., ktorými zbraň podoprieme. Základom je dosiahnuť pokiaľ možno rovnakého úchopu ako v bežnej streleckej situácii. Vplyvom rozdielneho úchopu sa môže nástrel výrazne líšiť.

Nastrelovani

2. STREĽBA

Pred prvým výstrelom zamierime zbraň na terč a prvú korekciu puškohľadu prevedieme, pokiaľ je to možné, podľa vývrtu hlavne v zákryte s terčom. Ušetríme si tým prácu a strelivo a prvá rana hneď pretne terč. Vystrelíme do terča 1 až 3 rany a prevedieme korekciu. Klikaním na rektifikačných komínikoch posúvame zásah smerom k stredu terča.

KOREKCIA KLIKANÍM

Nastavenie puškohľadu sa prevádza klikaním. Tým posúvame bod zásahu tak, aby sa v určitej vzdialenosti zhodoval so stredom kríža. Inými slovami, chceme zasiahnuť cieľ tam, kam mierime stredom zámernej osnovy. Pri korekcii klikaním posúvame zásah, nie osnovu. Klikáme smerom od zásahu za stredom cieľa (bodu, kam sme mierili).

Pri korekcii klikaním posúvame zásah, nie osnovu. Klikáme smerom od zásahu za stredom cieľa.

JEDNODUCHO POVEDANÉ O KOREKCII PUŠKOHĽADU

  • Strieľa to dolu – klikám UP 
  • Strieľa to hore – klikám DOWN
  • Stieľa to doľava – klikám RIGHT
  • Strieľa to doprava – klikám LEFT

Príklad:

kriz a zasah

Na obrázku vidíme, že zásah šiel vpravo dole od stredu terča. Potrebujeme ho teda dostať doľava a hore. Klikáme teda LEFT a UP.

Akonáhle sa nám podarí zbraň nastreliť, je dobré skontrolovať rozptyl. Vypálime 3 – 5 rán, z ktorých následne vyhodnotíme strední zásah a jeho polohu voči zámernému bodu. Podľa neho prevedieme konečné nastavenie puškohľadu. Nezabudnite, že pri streľbe na dlhšiu vzdialenosť bude potrebné previesť patřičnú výškovú korekciu kvôli poklesu strely. Nástrel sa mení taktiež s rozdielnym  typom streliva.

A máme hotovo. Nakoniec doporučuji vynulovať komíniky, inak povedané nastaviť na komínikoch nulovú hodnotu (pokiaľ to puškohľad umožňuje). V prípade nežiadúceho pootočenia korekčných nastavovacích skrutiek sa môžete jednoducho vrátiť k východzej hodnote.

1. KLIKANIE V MOA

Najčastejšie sa stretnete s korekciou v uhlových minútach MOA (Minute of Angle). Jedná se o uhlovú jednotku, vďaka ktorej môžeme posunúť bod zásahu o nám známu vzdialenosť. Existuje pevný vzťah medzi ňou a vzdialenosťou. Bežne sa stretneme s krokom ¼ MOA, pre streľbu na dlhé vzdialenosti je dostupný aj jemný rektifikačný krok ⅛ MOA. Jednotka MOA sa často používa na posúdenie presnosti zbrane.

tabulka MOA
Tabuľka prepočtov MOA
MOA_prepocet

2. KLIKANIE V MRAD

Opäť uhlová jednotka, tentokrát sa jedná o miliradiany. Veľkosť krokov je väčšia než pri MOA, ale v tom je práve veľká výhoda. Nemusíte rátať so stotinkami milimetra, ale dostanete vždy sympatické číslo. Pre kontinentálneho Európana je výpočet omnoho jednoduchší, v palcoch nech si počítajú za veľkou mlákou. Zvlášť pokiaľ sa chcete venovať taktickej streľbe a nie ste zrovna najlepším matematikom, MRAD je jasná voľba. Pri presnej diaľkovej streľbe zase vítězí MOA s jemnejšou korekciou.

MRAD tabulka
Tabuľka prepočtov MRAD
MRAD_prepocet

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Autor článku: Lukáš Hajný

Expert na zbrane a poľovníctvo, ex Balistas

Špecialista na zbrane a poľovníctvo. Riešil technické otázky zákazníkov, natáčal videorecenzie, písal do poradne a blogu. V Balistas pracoval v rokoch 2017–2022.

Naposledy navštívené produkty

+420 778 772 453 Po–Pia, 8–16 hod. Položiť dotaz