skip_main skip_menu skip_search

Turecké vzduchovky Blog - hlavní foto

Vzduchovky s tureckými koreňmi

Turecké vzduchovky predstavujú fenomén, ktorý stále evolvuje a neprestáva prekvapovať novými technickými riešeniami a nápaditými dizajnovými prvkami.

HISTORICKÝ KONTEXT TURECKÉHO ÚSPECHU

Na tohtoročných výstavách zbraní – či už na najväčšej výstave v Európe IWA v Norimbergu alebo na honosnej výstave SHOT Show v Las Vegas – bolo možné vidieť mraky tureckých vzduchoviek. Tento trend nie je náhodný, pretože ho môžeme pozorovať v každom odvetví zbrojného priemyslu.

Avšak ešte nie tak dávno, na prelome storočia, bolo Turecko vo veľkej miere skôr importérom vybavenia pre armádu a špeciálne služby. S postupom času – vďaka dôslednému plánovaniu a hlavne dobre premysleným nákupom technológií – sa stalo svetovou špičkou vo výrobe zbraní, a to vrátane zbraní vzduchových.

Turecký trend potvrdzujú aj čísla, z ktorých môžeme vyčítať, že v roku 2018 prvýkrát v histórii tureckej firmy zo zbrojárskeho sektoru dosiahli rekordný zisk v hodnote 2,035 mld. USD. Okrem toho sa dve turecké firmy – TAI a Aselsan – objavili aj v každoročnom rebríčku 100 najväčších zbrojárskych spoločností na svete. Medzi rokmi 2009 a 2013 Turecko vyexportovalo o 170 % viac vojenských výrobkov. A takto by sme mohli pokračovať.

VYCHÁZEJÍCÍ HVĚZDA TURECKÉHO ZBROJNÍHO PRŮMYSLU

V súčasnosti turecká vláda investuje hlavne do rozvoja technológií, čoho neoddeliteľnou súčasťou je vytvorenie špecializovaných pracovísk a vývojových centier. Napriek zložitým politickým vzťahom so Saudskou Arábiou a Egyptom a veľkej konkurencii zo strany Izraela sa Turecko dokázalo presadiť na trhu Blízkeho východu, na ktorom nadviazalo spoluprácu s Katarom a Ománom.

Nie inak tomu je v Európe, kde sa medzi hlavných odberateľov radia také veľmoci ako Nemecko, Holandsko, Veľká Británia alebo Francúzsko.V poslednej dobe zažíva Turecko ďalší rast, a to hlavne vďaka udalostiam na Ukrajine, v Ománe alebo v afrických krajinách.

To všetko nahráva ďalšiemu zbrojeniu a hľadaniu nových dodávateľov, predovšetkým v oblasti dronov a bezpilotných lietadiel. Práve tými sa Turecko v poslednom období preslávilo na Ukrajine, kde ospevovaný Bayraktar TB2 získal veľké uznanie za efektívnu elimináciu ruských obrnencov. Na jeho počesť vznikla v roku 2022 dokonca rovnomenná pieseň.

REXIMEX A VIAC NOVÝCH ZNAČIEK TURECKÝCH VZDUCHOVIEK

reximex-clanek-balistas.jpg

Vráťme sa však k vzduchovým zbraniam, pretože aj tie Turci vedia. Priekopníkom na trhu so vzduchovkami bola značka Hatsan. Preslávila sa hlavne výrobou klasických lacných pružinoviek. Na tohtoročných výstavách zbraní však vzbudili pozornosť iné, menej známe turecké značky.

Reximex, Kral Arms a Effecto. Všetky tieto tri značky sú významní tureckí výrobcovia s dlhou históriou výroby športových a loveckých brokovníc. Ich produkty sú známe na celom svete, hoci v USA sa stále nedokázali úplne presadiť. To však mala zmeniť tohtoročná výstava zbraní SHOT Show 2023 v Las Vegas.

Zaujímavé je to, že všetci títo traja tureckí výrobcovia majú sídlo v rovnakom meste Konya ležiacom v južnom Turecku. Ba čo viac, medzi majiteľmi Kral Arms a Reximex panujú doslova rodinné vzťahy. Obe firmy majú široký sortiment vzduchoviek PCP. Najmä Kral Arms, ktorý obzvlášť vyniká svojimi pažbami z tureckého orecha. Značka Effecto má vlastné korene a je súčasťou väčšej spoločnosti Huglu. Tá už viac ako sto rokov vyrába brokovnice.

TURECKÝ AKCENT NA TOHTOROČNÝCH VÝSTAVÁCH

Na tohtoročných výstavách (SHOT Show a IWA) predstavili turecké značky hneď niekoľko noviniek. Prvá z nich je druhá generácia PCP vzduchovky Reximex Throne Gen 2 dostupná v kalibroch .177, .22 a .25.

Je k dispozícii s dvoma typmi kartuše – klasickou hliníkovou s objemom 425 cm3 alebo špeciálnou karbónovou fľašou s objemom 480 cm3 – a v 6 farebných vyhotoveniach: black, FDE, G1 camo, safari, skull camo a bronze. V súlade s trendom disponuje aj táto vzduchovka možnosťou konverzie kalibru.

Reximex ponúkol aj bullpup model Zone alebo Meta. Práve Meta priťahuje pozornosť svojím taktickým dizajnom a najmä hliníkovou pažbou s botkou nastaviteľnou v troch rovinách a zabudovaným monopodom.

Vzduchovka Reximex Zone S 6,35mm

zdarma

1x

Turecký bullpup Reximex Zone je skvelou voľbou pre všetkých rekreačných strelcov, ktorí môžu dostať za dobrú cenu kvalitnú vzduchovku PCP s regulátorom.

Skladom 8 ks, 25. - 26. 4. u vás

€ 594.6

Vzduchovka Reximex Meta 5,5 mm

zdarma

Reximex Meta je vzduchovka v konfigurácii bullpup, ktorá na prvý pohľad zaujme svojou kvalitne spracovanou konštrukciou kompletne vyrobenou z hliníkových komponentov. Charakteristickým znakom vzduchovky je široko nastaviteľná botka.

Skladom 9 ks, 25. - 26. 4. u vás

€ 630.7

Vzduchovka Reximex Meta 6,35 mm

zdarma

Reximex Meta je vzduchovka v konfigurácii bullpup, ktorá na prvý pohľad zaujme svojou kvalitne spracovanou konštrukciou kompletne vyrobenou z hliníkových komponentov. Charakteristickým znakom vzduchovky je široko nastaviteľná botka.

Skladom 3 ks, 25. - 26. 4. u vás

€ 630.7

KRAL ARMS – OVERENÁ TURECKÁ KLASIKA

V porovnaní so svojimi dvoma konkurentmi má Kral Arms lepšie postavenie, a to hlavne preto, že už na trhu vzduchoviek pôsobí niekoľko rokov.

Jeho klasické modely BigMax, BigHorn, Shadow alebo Reborn sú súčasťou kultovej série Puncher PCP.

Väčšina modelov vystupuje v niekoľkých kalibroch, povrchových vyhotoveniach a konfiguráciách. Pri vybraných modeloch ako BigMax alebo BigHorn sa môžeme stretnúť dokonca s kalibrami .30 a .35.

Vzduchovka Kral Arms BigMax Wood 4,5mm

zdarma

Turecké vzduchovky jsou známy svou krásnou ořechovou pažbou. Pažba je navíc v místě úchopu gravírovaná a je univerzální.

Skladom 5 ks, 25. - 26. 4. u vás

€ 662.1

Vzduchovka Kral Arms Bighorn W 6,35mm

zdarma

1x

Vzduchovka Bighorn sa radí medzi najsilnejšie vzduchovky v ponuke dnes už všetkým dobre známeho tureckého výrobcu Kral Arms. Pri tomto modeli – v kalibru 6,35 mm si môžeme vychutnať streľbu s výkonom až 70 J. Každá vzduchovka je dodávaná spoločne s dvoma zásobníkmi na 10 diaboliek kalibru 6,35 mm.

Skladom > 20 ks, 25. - 26. 4. u vás

€ 594.6

Vzduchovka Kral Arms Puncher Shadow 5,5mm

1x

Turecký výrobca Kral Arms prichádza s novou takticky ladenou vetrovkou so známym Shadow. K najvýraznejším prednostiam tejto PCP vzduchovky patrí regulátor tlaku, objemná kartuša s kapacitou 500 cc a sklopná pažba s výškovo nastaviteľnou lícnicou.

Dočasne nedostupný

€ 594.6

Detail

EFFECTO. MLADÝ A DRAVÝ TURECKÝ JUNIOR

Značka Effecto je najmladším tureckým zástupcom na trhu so vzduchovkami a tomu tiež zodpovedá skromnejšie portfólio.

Nechýba v ňom Bullpup zastúpenie vo forme radu Zeon alebo klasická konfigurácia s pažbou vo forme radu PX-5 vo verziách Pro a Sport. Bullpupy Zeon vnášajú novátorský prístup a dizajn. Materiály aj spracovanie vyložene tešia oko a čeria tak trochu pokojnú hladinu tureckých vôd.

Hlavne od renomovanej firmy Lothar Walther naviac pridávajú na atraktivite. Zhodujúc sa s preferenciami strelcov je prebíjacia páčka presunutá viac dopredu, čo zásadne spríjemňuje streľbu s ohľadom na konfiguráciu bullpup. K dispozícii sú v troch kalibroch: .177, .22, .25 a troch vyhotoveniach: bronze, grey a khaki.

Celopažbený model Effecto PX-5 okúzľuje každého návštevníka výstav jednoduchým tradičným dizajnom, ale aj modernými akcentmi vo forme regulátora tlaku, nastaviteľnej lícnice, manuálnej poistky alebo redukčnej botky. Prebíjacia páčka nadväzuje vzhľadom na prebíjací mechanizmus guľovnice. Všetko je prispôsobené strelcovi s tradičným vkusom.

Vzduchovka Effecto Zeon 6,35mm Black

zdarma

Zeon je úplne nová bullpup vetrovka od tureckého výrobcu Effecto. Ako už býva u zbraní v konfigurácii bullpup zvykom, má aj tento model veľmi príjemné rozmery a plnohodnotnú hlaveň Lothar Walther s dĺžkou 46 cm.

Skladom 16 ks, 25. - 26. 4. u vás

€ 694.2

Vzduchovka Effecto PX-5 PRO 6,35mm drevo

2x

PX5 Pro je klasicky ladená puška PCP, ktorej drevená pažba z tureckého orecha je múdro premyslená tak, aby spĺňala maximálnu praktickosť a funkčnosť pri dlhodobej streľbe.

Dočasne nedostupný

€ 670.4

Detail

Vzduchovka Effecto PX-5 Sport 5,5mm Lamino Green

2x

PX-5 Sport je špičková vzduchovka PCP od spoločnosti Effecto. V porovnaní s ostatnými variantmi má model Sport niekoľko vylepšení. Pažba je zakončená nastaviteľnou gumovou botkou a rovnako variabilná je aj lícnica. Na konštrukcii nájdete klasickú 11 mm lištu na montáž optiky; na predpažbí a pažbe sú pak ďalšie 22 mm lišty. Puška má štvordobý záver, ktorý slúži aj ako sekundárna poistka.

Dočasne nedostupný

€ 912.0

Detail

SUMA SUMÁRUM

Nové turecké značky jasne dokazujú, že pre tureckú vzduchovku nemusí byť synonymom iba Hatsan. Ukazujú tiež, že Turecko nie je len lacnou montovňou, ale miestom, kde sú vyvíjané moderné vzduchovky, ktoré sa môžu tešiť uznaniu na celom svete. Už teraz môžeme s netrpezlivosťou vyčkávať, čím sa nové turecké značky blysnú na budúcich výstavách.

NA ZÁVER – OBJAVTE EŠTE VIAC TURECKÝCH ZBRANÍ V PONUKE

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Naposledy navštívené produkty

+420 778 772 453 Po–Pia, 8–16 hod. Položiť dotaz