skip_main skip_menu skip_search

Motýlik nielen v loge

Benchmade

Benchmade

Benchmade je americký výrobca nožov. Jeho najslávnejším výrobkom je Model 68, ktorý sa dostal do povedomia ľudí po celom svete. Pokiaľ ho snáď nepoznáte, radí sa medzi nože motýlkové. Nejde teda o typický zatvárací nôž, kde sa vysunie čepeľ z rukoväte. Pri klasických motýlkových nožoch musíte vysunúť časť rukoväte, potom čepeľ a nakoniec obidve polovice rukoväte spojiť poistkou.

MOTÝLIK VO FILME

Toto tasenie noža bolo veľmi obľúbené nielen u zákazníkov, ale aj u hollywoodských filmárov. Tí urobili značke Benchmade obrovskú reklamu. Zaujali ich predovšetkým všemožné triky, ktoré mohli ich kladní aj záporní hrdinovia na strieborných plátnach použiť. Slávny model 68 sa tak objavil v množstve kasových trhákov.

Medzi najznámejšie patrí Tvárou v tvár s Johnom Travoltou a Nicholasom Cagem. Objavil sa tiež v nesmrteľných scénach filmov Múmia, Kat, Kickass alebo v Smrtonosnej zbrani 4. Práve efektné tasenie motýlikov dodalo akčným scénam šmrnc, napätie a v niektorých prípadoch aj vtip.

Málokto však vie, že veľa nechýbalo a na už veľmi obľúbené „motýliky“ sa skoro zabudlo. Pôvodná spoločnosť Bali-Song, ktorá vznikla už v roku 1980 totiž po siedmich rokoch zbankrotovala. Rok na to vznikla nová spoločnosť Benchmade. Tá sa poučila z chýb svojho predchodcu a začala viac dbať na kontrolu kvality, cien a dopravy

OBRAT K LEPŠIEMU

V roku 1988 sa tak opäť naplno rozbehla výroba pod novou značkou. Nože sa začali vyrábať dvojfázovo. Výrobu dielov obstarali stroje, o kompletizáciu a kontrolu kvality sa potom postarali zamestnanci ručne.

Najväčšiu inováciu nože Benchmade zažili v roku 1990, kedy výrobca zaobstaral laserovú rezačku. S jej pomocou sa mohla k výrobe používať aj oceľ, ktorá je príliš tvrdá na to, aby sa mohla bežne lisovať. Nože Benchmade potom mali oproti konkurencii výrazne odolnejšiu oceľ, vďaka čomu značka získala tiež veľmi cenné vojenské zákazky. Vtedy nastal skutočný obrat k lepšiemu.

BENCHMADE DNES

Nože Benchmade už však nie sú len o nesmrteľných nožoch motýlikoch. Vďaka vojenským zákazkám firma vyrába taktiež kvalitné taktické nože a svoje portfólio neustále rozširuje. Dnes v ňom nájdete napríklad nože lovecké, outdoorové, survival alebo záchranárske. Za vyzdvihnutie stojí predovšetkým veľký lovecký nôž na opracovanie zveriny alebo multifunkčná sada náradia s brúskou.

Chcete sa niečo opýtať?

Sme tu pre vás

Michal M

Michal

Zavolajte +420 778 772 453, Po–Pia, 8–16 hod.

Napíšte info@balistas.sk

Položiť otázku

+420 778 772 453 Po–Pia, 8–16 hod. Položiť dotaz