skip_main skip_menu skip_search

Máte dotaz? Sme tu pre vás Michal +420 778 772 453, Po–Pia, 8:00–16:00

Zbierajte vernostné diabolky a šetrite na nákupe

icon_in_basket 0 Prázdny
Marek Děngl

Mirka

Váš košík je prázdny

Pridajte do neho vybraný tovar. Premýšľate, kde začať?

Prehliadnite si najpredávanejšie kusy alebo našu poradňu.

https __www.balistas.cz_data_images_34160-Kuse-2-image

Ako vybrať kušu

Bc. Michal Kuczaj

Predstavte si tú zábavu a dobrodružstvo na záhrade s priateľmi či synčekom, ktorého možno kuša neskôr chytí. Tak, že sa bude chcieť stať športovým strelcom. Prvým krokom je ako vybrať kušu, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám a záujmom. V tomto článku zistíte, ako na to.

TYPY KUŠÍ

Najskôr si povieme, aký typ konštrukcie kuše je pre nás vhodnejší. Všeobecne sa kuše delia na dva základné druhy, a to reflexné, ktoré sú prakticky len značne modernizované verzie historických kuší, a kladkové kuše, využívajúce kladkový mechanizmus.

REFLEXNÉ KUŠE

Skladajú sa z pružného lučiska jednoducho spojeného tetivou, kedy sa lučisko pri naťahovaní kuše ohýba smerom vzad a na vypálenie šípov sa využíva uvoľnenie nahromadenej energie v lučisku.

Vďaka svojej jednoduchosti sú reflexné kuše vhodné pre začiatočníkov, ale nájdu sa aj skúsení strelci, ktorí dávajú prednosť tradičnému systému. S jednoduchosťou ide tiež ruka v ruke aj nižšia obstarávacia čiastka a jednoduchšia údržba.

Na našom e-shope ponúkame kvalitné reflexné kuše od osvedčených výrobcov s dlhoročnými skúsenosťami, a to ako dostupné kuše pre začiatočníkov, tak aj naozaj zvláštne modely so zásobníkom, alebo naťahovaním tetivy pomocou stlačeného vzduchu.

Reflexné kuše

Reflexná kuša Steambow Onyx 330 FPS

Kuša Steambow ONYX rúca všetky zabehnuté štandardy kuší. Už na prvý pohľad zaujme nadčasovou konštrukciou vychádzajúcou z taktického dizajnu pušiek AR-15. Ako vôbec prvá kuša sa môže pochváliť pneumatickou technológiou PowerUnit, ktorá využíva pre svoj pohon 300bar fľašu.

Skladom 2 ks, v utorok 26. 9. u vás

€ 1 487.3

Reflexné kuše

Kuša Beast Hunter JAG2 PRO 175LB camo

Moderní kuše s netradičně řešenou taktickou pažbou a skvělou ergonomií. Zesílené lučiště zvyšuje odolnost. Camo maskování vhodné do lesa.

Skladom 7 ks, v utorok 26. 9. u vás

€ 233.7

Reflexné kuše

Kuša Barnett Blackcat 195lb

Naprostá novinka od amerického výrobce kuší Barnett. Tato reflexní kuše s napínací silou 195 liber je perfektní volbou pro začínající střelce.

Skladom 4 ks, v utorok 26. 9. u vás

€ 289.2

PIŠTOĽOVÉ KUŠE

Pištoľové kuše sú v podstate takou podkategóriou reflexných kuší, pretože využívajú rovnakú reflexnú technológiu, len sú kompaktnejšie a často bývajú vybavené špeciálnym systémom naťahovania, a to buď s priamoťažným tiahlom, alebo pákou nachádzajúcou sa nad rukoväťou, ktorú na natiahnutie kuše stačí „zlomiť“ dole, tzv. systém „Cobra“.

Napriek malým rozmerom dokážu pištoľové kuše dosiahnuť prekvapivú priebojnosť. Pre zábavnú streľbu sú preto viac ako dostačujúce a predovšetkým nemusíte siahnuť hlboko do vrecka.

V našej ponuke nájdete pištoľové kuše s napínacou silou v rozmedzí od 35 do 80 libier, medzi ktorými sú aj naozaj zaujímavé kúsky:

Pištoľové kuše

Pištoľová kuša Beast Hunter Aligator TCS2 zelená

Pištoľová kuša Beast Hunter Aligator TCS2 je najvyšším modelom vo svojej kategórii. Má napínaciu silu 80 lb a využíva spoľahlivý systém nabíjania COBRA, ktorý skracuje čas prestojov medzi výstrelmi. Rýchlosť vypusteného šípu je približne 185 fps (56 m/s).

Skladom > 20 ks, v utorok 26. 9. u vás

€ 52.4

Pištoľové kuše

Pištoľová kuša Steambow AR-6 Stinger II Compact 35lbs

Steambow AR-6 Stinger II Compact je pištoľová opakovacia kuša so zásobníkom na 6 šípok a napínacou silou 35 libier. Vďaka vysoko odolnému sklo-karbonovému lučisku dosahuje kinetickej energie až 10 J, čo je porovnateľné s kušami, ktoré majú napínaciu silu okolo 80 lbs.

Skladom 6 ks, v utorok 26. 9. u vás

€ 250.5

KLADKOVÉ KUŠE

Ako už asi názov napovedá, kladkové kuše využívajú systém kladiek a lanovia, vďaka ktorému sa jedná o kategóriu najsilnejších kuší na trhu. Vzhľadom k extrémnej energii výstrelu a sile náťahu je nutné, aby to lučisko, tetiva aj ostatné komponenty vydržali – preto sú vyrábané z naozaj pevných a kvalitných materiálov.

Výsledkom teda býva vyššia váha, zložitejšia údržba a samozrejme aj vyššia cena, za ktorú ale dostanete precízny stroj, na ktorý sa môžete spoľahnúť. Takže ak si chcete zaobstarať jeden z najpokročilejších kúskov súčasnosti, kladková kuša je jasnou voľbou.

Medzi osvedčených výrobcov kvalitných kladkových kuší sa radí predovšetkým americká spoločnosť Barnett, ktorá vyrába tie najsilnejšie kúsky v našej ponuke, Killer Instinct, ktorých vlajkovými loďami sú kladkové kuše s jedinečným bullpup dizajnom, výrobca Beast Hunter, ktorý ponúka výhradne zlatú strednú cestu, alebo holandská spoločnosť Mankung s cenovo dostupnými, ale stále kvalitnými produktmi.

Kladkové kuše

Kladková kuša Barnett Hypertac 420 W/CCD

Hypertac 420 je takticky spracovaná kuša od prémiovej spoločnosti Barnett, ktorá sa môže pochváliť brutálnym výkonom a skvelým dizajnom; napínacia sila je 215 libier a rýchlosť až 420 fps (128 m/s). Na kuši je nainštalovaný variabilný zameriavač Halo 1,5–5×32 so zeleným aj červeným podsvietením, takže presnosť streľby sa nestratí ani pri slabom osvetlení.

Skladom 1 ks, v utorok 26. 9. u vás

€ 1 106.8

Kladkové kuše

Kuša Killer Instinct SWAT X1 195lb

Killer Instinct SWAT X1 je vylepšenou verziou kladkovej kuše SWAT XP. V porovnaní so svojim predchodcom ponúka ešte kompaktnejšie rozmery a ľahšie naťahovanie aj celkovú manipuláciu.

Skladom 2 ks, v utorok 26. 9. u vás

€ 2 177.9

Kladkové kuše

Kuša Poe Lang Siege 150lb

Poe Lang Siege je kladková kuša s nastaviteľnou silou naťahovania od 118 do 150 libier. Preto môže šíp dosiahnuť rýchlosť až 300 fps (91 m/s).

Skladom 1 ks, v utorok 26. 9. u vás

€ 531.6

PARAMETRE KUŠÍ

Pred výberom kuše by sme si tiež mali stanoviť, aké parametre by mala spĺňať.

RÝCHLOSŤ ŠÍPU

Medzi tie najdôležitejšie parametre patrí rýchlosť vystreleného šípu, ktorá je daná silou náťahu tetivy, vzdialenosťou, ktorú prejde šíp v lište počas výstrelu a aj samotná hmotnosť šípu. Čím rýchlejšie sa šíp pohybuje, tým plochejšia je aj jeho dráha letu, nemusíte teda toľko nadsadzovať hľadie či kušohľad.

Rýchlosť šípu sa u kuší a lukov najčastejšie počíta v fps niekedy aj ft/s (Feet Per Second), čiže stopách za sekundu a pohybuje sa v rozmedzí od 150 fps pri pištoľových kušiach až po úctyhodných 420 fps u kladkových.

Pri prevodoch hodnôt fps a m/s si stačí pamätať, že 1 m/s = 3,28 fps a naopak 1 fps = 0.3048 m/s.

Extrémna rýchlosť šípu však neznamená perfektnú presnosť. Najsilnejšie kladkové kuše dokážu vystreliť šíp rýchlosťou viac ako 400 fps, čo činí približne 120 m/s, a pri takej rýchlosti je šíp ovplyvnený aj tými najnenápadnejšími nerovnosťami jeho povrchu a nedokonalosťami krídeliek. Dôkladne si teda premyslite, či je pre vás tento parameter úplne kľúčový a pokiaľ áno, rozhodne nešetrite na kvalitných šípoch.

SILA NÁŤAHU


Tento parameter značí, aké veľké úsilie musíte vyvinúť pri naťahovaní tetivy. Ideálna by samozrejme bola čo najmenšia, ale s vyššou rýchlosťou šípu prichádza aj väčšia sila náťahu. Pozor, väčšia sila náťahu nemusí vždy znamenať aj vyššiu rýchlosť výstrelu. Záleží totiž aj na tom, ako je energia odovzdaná šípu – napríklad bežný športový šíp vystrelený z kladkovej kuše bude rýchlejší, než rovnaký šíp vystrelený z klasickej reflexnej kuše s rovnakou silou náťahu.

Sila náťahu sa udáva v librách „lbs“ či „lb“. Pri pištoľových kušiach sa väčšinou pohybuje okolo 80 lbs, čo činí približne 36 kilogramov – taký odpor tetivy prekoná kdekto. Dokáže sa však vyšplhať aj nad hodnotu 200 lbs (cca 90 kg) a s tým už bude mať problém nejeden silák.

Najľahšie sa naťahujú pištoľové kuše, obzvlášť tie, ktoré využívajú pákový systém Cobra. Najväčšiu silu potom musíte vynaložiť na natiahnutie silných reflexných a kladkových kuší, ku ktorým už je často nutné použiť tzv. naťahovák tetivy.

Existujú 2 druhy naťahováku – jednoduchší s dvoma háčikmi spojenými lanom zakončeným rukoväťami, alebo kľukový, ktorý je najskôr nutné pripevniť k pažbe kuše a otáčať pákou pokiaľ nie je tetiva plne napnutá. Tento systém však nie je kompatibilný s každou kušou a naťahovanie trvá veľmi dlho.

Náhradné diely na kuše

Napínací systém tetivy Tactical CCD Barnett

Tento napínací systém významne uľahčí manipuláciu s tetivou kušou, a tým vám spríjemní zážitok zo streľby. Mechanizmus je schopný zredukovať odpor tetivy o 93%. Navyše je opatrený poistkou proti vykĺznutiu nedotiahnutej tetivy.

Skladom 7 ks, v utorok 26. 9. u vás

€ 182.1

ROZMERY A HMOTNOSŤ KUŠE

Ďalším dôležitým, a rozhodne nie posledným parametrom, ktorý by ste mali zvážiť pri výbere kuše sú jej rozmery.

Pokiaľ s kušou plánujete cestovať cez hustý les, alebo máte obmedzený priestor na skladovanie, budú jej rozmery veľmi podstatné.

Pri kušiach môžete často naraziť na dva rozmery – celkovú dĺžku a rozpätie lučiska, ktoré pri reflexných kušiach značí celkovú dĺžku lučiska a pri kladkových kušiach znamená vzdialenosť osí kladiek (Axle to axle), celková šírka kuše teda môže byť väčšia.

Rovnako tak by ste nemali podceňovať ani hmotnosť kuše, pretože pri dlhšom strieľaní sa s vyššou váhou rýchlejšie unavia vaše ruky a výsledkom môže byť zhoršená presnosť streľby.

ZÁKLADNÉ bezpečnostné PRVKY KUŠE

Pri výbere kuše by ste tiež mali zohľadniť základné bezpečnostné prvky, ktoré by mala obsahovať každá kuša. To však bohužiaľ nie je pravidlom, takže dôrazne odporúčame zistiť, či je kuša vybavená nasledujúcimi funkciami.

POISTKA

Medzi vlastnosti, bez ktorých by sa nemala obísť žiadna kuša, patrí poistka – neúmyselný výstrel z kuše by totiž mohol spôsobiť veľké škody na majetku a predovšetkým ujmu na zdraví. Na súčasnom trhu však zriedkakedy nájdete kušu bez poistky a väčšina moderných kuší je dokonca vybavená automatickou poistkou, ktorá sa sama zaistí pri každom natiahnutí tetivy.

OCHRANA PROTI VÝSTRELU NAPRÁZDNO

Naprázdno by ste nemali strieľať so žiadnou kušou, ani s lukom. Riskujete totiž nenávratné poškodenie tetivy, lučiska a iných častí. Bez vloženého šípu, ktorý by inak absorboval časť energie pri výstrele, bude na tetivu a lučisko pôsobiť taká sila, na ktorú nie sú komponenty stavané a mohli by sa poškodiť.

Tejto situácii predchádza tzv. „Ochrana proti výstrelu naprázdno“, anglicky známa ako Anti Dry Fire Mechanism. Existuje niekoľko druhov tohto systému, z ktorých niektoré vám nedovolia prepnúť poistku do módu Fire, pokiaľ v kuši nie je vložený šíp, alebo pri výstrele naprázdno zachytí tetivu už na začiatku pohybu.

KUŠE A PRÍSLUŠENSTVO

Na presnú streľbu aj na vzdialený cieľ je potrebný kušohľad, čiže odolná optika so zámerným krížom uspôsobeným na streľbu kušou. Každý strelec tiež určite využije terčovnicu, terče, držiaky a vyťahovače šípov, naťahováky a mazanie tetivy. Samozrejmosťou sú však aj samotné šípy.

Kušohľady

Kušohľad Valiant Kronos II 4x40 SIR ARC

1x

Valiant Kronos II je druhou generáciou produktovej série puškohľadov od českej spoločnosti Valiant. Tento model je vďaka svojmu štvornásobnému zväčšeniu skvelou voľbou pre streľbu na kratšie vzdialenosti.

Skladom > 100 ks, v utorok 26. 9. u vás

€ 236.1

Terče a terčovnice na luky a kuše

Terčovnica Avalon TEC70 70x70x30CM

Lukostrelecká prenosná terčovnica TEC70 je postavená tak, aby bola schopná bezpečne zachytiť šíp letiacou rýchlosťou až 370 fps. Tento model má štvorcový tvar so stranami 70×70 cm a hĺbku 30 cm. Po celom povrchu sú rozmiestnené rôzne terče – 2D animals a WA-FITA.

Skladom 9 ks, v utorok 26. 9. u vás

€ 136.9

Slamený terč Beast Hunter PROFI 65cm

Klasický lisovaný terč zo slamy a sena. Táto konštrukcia si ľahko poradí so šípmi vystrelenými z lukov s hmotnosťou do 35 kg.

Skladom, v streda 27. 9. u vás

€ 34.5

KOĽKO, NA ČO, NA AKÚ VZDIALENOSŤ?

Nakoniec by ste sa samozrejme mali spýtať sami seba nasledujúce otázky.

KOĽKO CHCEM DO KUŠE INVESTOVAŤ?

Samotná kuša vám pravdepodobne na streľbu stačiť nebude – vďaka príslušenstvu sa obstarávacia cena môže značne zvýšiť. Ako už bolo spomenuté vyššie, pri výkonných kušiach by ste nemali šetriť na kvalite šípov a rovnako tak na dlhú vzdialenosť budete potrebovať aj kvalitný kušohľad.

NA ČO BUDEM KUŠU POUŽÍVAŤ?

Pokiaľ plánujete vyhrávať strelecké súťaže, budete okrem skúseností potrebovať aj presnú a kvalitnú kušu. Naopak na rekreačnú streľbu na záhrade nemusíte vlastniť ten najmodernejší výkrik techniky.

NA AKÚ VZDIALENOSŤ BUDEM S KUŠOU STRIEĽAŤ?

S narastajúcou vzdialenosťou tiež vzrastá rýchlosť šípu potrebná na úspešné zasiahnutie cieľa. Na najväčšiu vzdialenosť sa hodia predovšetkým kladkové kuše, ale ak vám stačí streľba na malom pozemku, určite sa uspokojíte aj s cenovo dostupnými pištoľovými kušami.

ZÁVER

Výber kuše môže ovplyvniť mnoho rôznych kritérií, či už jej cena, účel, druh konštrukcie, vlastnosti alebo parametre. Na súčasnom trhu sa nachádza naozaj široký výber kuší s neobmedzenými možnosťami, a preto nemožno jasne povedať, ktorá je „najlepšia“, či naopak. Dúfame však, že vám tento článok pomôže pri výbere takej kuše, s ktorou si užijete čo najviac zábavy, alebo s ktorou vyhráte prvé miesto v súťaži.

VŠETKY KUŠE


Pokiaľ si neviete rady s výberom luku alebo si len chcete urobiť prehľad, odporúčame prečítať si náš článok Ako vybrať luk.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Autor článku: Bc. Michal Kuczaj

Copywriter

Už od mala ma zaujíma všetko čo strieľa, reže, jazdí rýchlo a robí hluk. Rád tvorím, či už sa jedná o grafiku, 3D tlač, origami či zahradničení. Od roku 2023 vo firme Balistas tvorím popis produktov, fotím materiály na bannery a pridávam príspevky na sociálne siete.

Naposledy navštívené produkty

+420 778 772 453 Po–Pia, 8–16 hod. Položiť dotaz