skip_main skip_menu skip_search

Pistole

Ako vybrať vzduchovú pištoľ

Dominik Lehnert

V našej ponuke nájdete obrovské množstvo vzduchových pištolí, čo je na jednu stranu určite potešujúce, ale môže vám to zároveň skomplikovať výber. Preto sme pre vás pripravili tento krátky článok, ktorý vám pomôže s výberom toho správneho modelu.

ZÁKLADNÉ ROZDELENIE PODĽA POHONU

Vezmeme to pekne od začiatku. Prvým parametrom, ktorý by vás mal zaujímať, je samotný pohon pištole. Bez neho si totiž nezastrieľate a vzduchovka vám bude slúžiť len ako dekorácia. Túto voľbu je dobré poriadne zvážiť, pretože systém pohonu často určuje, na aké účely sa bude daná pištoľ hodiť. Na výber máte z troch základných typov. 

Pružinové pištole

Hovorí sa, že v jednoduchosti je krása. To platí pre vzduchové zbrane dvojnásobne. Pružinovky sa vďaka svojej jednoduchej konštrukcii vyznačujú vysokou spoľahlivosťou a taktiež dostupnou cenou. Nemusíte sa starať o dokupovanie CO2 bombičiek alebo plnenie vzduchovej kartuše. Nevýhodou je nutnosť manuálneho natiahnutia pružiny pred každým výstrelom, čo vás môže po určitej dobe omrzieť.

Tento typ vzduchových pištolí odporúčame začiatočníkom pre osvojenie základných streleckých návykov. Tiež pre strelcov, ktorí si chcú rekreačne zastrieľať na chate alebo záhrade bez toho, aby museli strácať čas s plnením alebo výmenou bombičiek.

Vo väčšine prípadov sú pružinovky jednoranové. To v praxi znamená, že musíte zlomiť hlaveň a ručne vložiť diabolku do komory, podobne ako pri klasickej vzduchovke. Výnimku tvorí napríklad Daisy Powerline 340 so zásobníkom na 13 oceľových brokov a rezervoárom na ďalších 200 kusov streliva. Aj prebíjanie je tu vyriešené elegantne. Pred každým výstrelom stačí natiahnuť záver dozadu.

CO2 pištole

Tento druh je bezpochyby najrozšírenejší a tiež najobľúbenejší. Na pohon slúži 12g CO2 bombička, ktorá sa spravidla vkladá buď do zásobníka alebo do samotnej rukoväte pištole. Obrovskou prednosťou CO2 pištolí je ich reálny vzhľad a v mnohých prípadoch aj verná simulácia streľby alebo rozborky. Keď k tomu pripočítate ešte Blowback, pocit zo streľby sa razom dostane do úplne inej roviny.

Vedeli ste, že...

Blowback simuluje reálny pohyb záveru pri streľbe a taktiež poskytuje ľahký spätný ráz. Streľba je teda oveľa zábavnejšia. Nevýhodou je vyššia spotreba CO2 pre pohyb záveru, čo má za následok nižší počet výstrelov na jednu bombičku.

Mnoho výrobcov ako Umarex alebo ASG dokonca získalo licencie na výrobu vzduchových replík ostrých zbraní od svetových zbrojoviek. V našej ponuke tak nájdete celý rad zvučných mien, náhodne spomeňme – Glock, CZ, Beretta, Colt a mnoho ďalších.

Tieto modely sa pýšia reálnym značením a sú takmer na nerozoznanie od originálov. To z nich robí ideálnu voľbu, ak sa napríklad pripravujete na praktickú časť skúšky na získanie zbrojného preukazu a chcete si natrénovať bezpečnú manipuláciu alebo rozborku a zborku zbrane.

CO2 pištole sú skvelé pre zábavnú streľbu na záhrade, napr. do plechoviek (tzv. plinking). Niektoré modely zvládnu aj presnú terčovú streľbu, napríklad SPA CP2. K ich neduhom patrí pomerne nízky výkon a taktiež citlivosť CO2 bombičiek na vonkajšiu teplotu. Pri teplotách pod +10 °C si s nimi veľmi nezastrieľate. CO2 tiež opotrebováva tesnenie, a preto by ste nikdy nemali nechať nevystrieľanú bombičku v zbrani.

Tento systém pohonu tiež hojne využívajú vzduchové revolvery. V ponuke máme celý rad vzduchových replík historických aj moderných revolverov. Mnohé z nich sa dokonca dodávajú s maketami nábojníc na imitáciu reálneho prebíjania.

PCP pištole

Ďalšiu skupinu tvoria PCP pištole (Pre-Charged Pneumatic). Na pohon využívajú kartušu so stlačeným vzduchom. Tieto vetrovky sú, rovnako ako ich väčší bračekovia PCP pušky, bezkonkurenčne najpresnejšími a tiež najvýkonnejšími zbraňami vo svojej kategórii. Používajú sa takmer výhradne na terčovú streľbu a z tohto dôvodu ich odporúčame hlavne pokročilejším strelcom, ktorí chcú dosiahnuť tie najlepšie výsledky.

Vzduchovú kartušu môžete plniť buď špeciálnou ručnou pumpou, alebo pomocou tlakovej fľaše. Celkový počet výstrelov sa potom odvíja od veľkosti kartuše a pracovného tlaku.

Pokiaľ sa chcete o PCP pištoliach dozvedieť viac a vidieť ich v akcii, odporúčame pustiť si naše videá o pištoliach Reximex RP a Reximex RPA alebo SPA PP800R.

Multi-Pump/PCA pištole

V tejto sekcii tiež nájdete podkategóriu tzv. PCA pištolí (Pre-Charged Air). V podstate ide o zjednodušenú odnož klasických vetroviek a na ich naplnenie nepotrebujete žiadne ďalšie náčinie. Malý zásobník na vzduch sa väčšinou plní pomocou pumpy na zbrani, najčastejšie pákou pod hlavňou.

Počet napumpovaní ovplyvňuje celkový výkon zbrane, takže si sami môžete zvoliť, s akou silou chcete projektil poslať do terča. Nečakajte však taký výkon ako pri klasických vetrovkách s kartušou na stlačený vzduch.

Veľmi obľúbeným zástupcom tejto kategórie je jednoranová pištoľ Crosman 1377.

Strelivo

Samotná zbraň je len jednou časťou skladačky a bez správneho streliva vám bude nanič. Pri vzduchových pištoliach narazíte na dva základné druhy munície.

Olovené diabolky

Klasické olovené diabolky sa vyznačujú skvelou presnosťou a sú perfektnou voľbou pre terčovú streľbu. Väčšina pištolí sa vyrába v kalibri 4,5mm, ale niektoré silnejšie PCP modely sú dostupné v kalibroch 5,5mm alebo dokonca 6,35mm.

Pokiaľ ide o diabolky, nemôžete siahnuť vedľa s českou značkou JSB, ktorá ponúka nepreberné množstvo rôznych tvarov a hmotností. Na toto strelivo sa spolieha aj celý rad športových strelcov.

O výbere vhodného streliva sa dozviete viac v našom videu.

Oceľové broky

Tento typ streliva sa hojne používa pri viacranových CO2 pištoliach s hladkou hlavňou. V porovnaní s diabolkami síce oceľové broky neponúkajú takú presnosť, ale zato sú o poznanie lacnejšie a tiež odolnejšie. Pre deštrukčnú streľbu do plechoviek predstavujú jasnú voľbu.

Všeobecne platí, že pištole na diabolky sú presnejšie a hodia sa na terčovú streľbu, zatiaľ čo zbrane na oceľové broky sú určené skôr na rekreačnú streľbu.

REŽIM STREĽBY

Už sme si ujasnili, čo a z čoho budeme strieľať. Zostáva jediná otázka: ako? Pri výbere by ste určite nemali zabudnúť na režim streľby, pretože z veľkej časti určuje, čo všetko budete môcť s pištoľou robiť. Veľkú úlohu tu samozrejme zohráva aj faktor zábavy.

JEDNORANOVÉ PIŠTOLE

Do tejto kategórie patrí väčšina pružinových pištolí. Pred každým výstrelom je nutné ručne natiahnuť pružinu a následne vložiť diabolku do komory, podobne ako pri zlamovacích vzduchovkách. S týmto postupom sa môžete stretnúť aj u niektorých PCP pištolí. Majú síce väčšinou odnímateľný zásobník, ale ten môžete nahradiť jednoranovou redukciou na dosiahnutie čo možno najvyššej presnosti.

OPAKOVACIE PIŠTOLE

Opakovačkám dominujú hlavne PCP modely, ale narazíte aj na niekoľko pružinových pištolí. Pred každým výstrelom musíte manuálne natiahnuť záver, ale je tu jeden zásadný rozdiel. Tieto zbrane sú vybavené buď zabudovaným, alebo odnímateľným zásobníkom, takže už sa nemusíte trápiť s ručným vkladaním drobných diaboliek do komory.

POLOAUTOMATICKÉ PIŠTOLE

Tu hrajú prím hlavne CO2 pištole. Rovnako ako u ostrých zbraní stačí iba vložiť zásobník, natiahnuť záver a môžete strieľať postupným stláčaním spúšte v poloautomatickom režime (Semi-Auto). Je to jeden z hlavných dôvodov obrovskej popularity tohto typu vzduchových zbraní. Pripravte si však dobrú zásobu CO2 bombičiek.

PLNE AUTOMATICKÉ PIŠTOLE

Pokiaľ sa potrebujete rýchlo zbaviť väčšieho množstva oceľových brokov (konkrétne 850 rán za minútu) a chcete si užiť obrovskú porciu zábavy, nemôžeme odporučiť nič iné ako Crosman P1 Full Auto. Táto CO2 pištoľ dokáže strieľať v plne automatickom režime a vystrelené projektily dosahujú úsťovú rýchlosť až 120 m/s.

Presvedčte sa sami:

Ďakujeme za vašu pozornosť a dúfame, že sme vám pomocou tohto článku aspoň trochu ujasnili rozdiely medzi jednotlivými kategóriami a tak pomohli aj s výberom.

Ku vzduchovej pištoli odporúčame prikúpiť:

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Autor článku: Dominik Lehnert

Produktový špecialista, copywriter

Vo firme pracujem od roku 2019 a na starosti mám hlavne obsahovú stránku nášho e-shopu. Tvorím popisky produktov, prekladám naše texty do angličtiny a pripravujem príspevky na sociálnych sieťach. O zbrane som sa odjakživa zaujímal, takže práca v Balistas pre mňa bola jasnou voľbou. Vo voľnom čase si rád zájdem na strelnicu alebo do prírody. Občas si tiež brnkám na gitaru a nikdy si nenechám ujsť dobrú knihu.

Naposledy navštívené produkty

+420 778 772 453 Po–Pia, 8–16 hod. Položiť dotaz

Pridajte sa k viac ako 100.000 odberateľom a získajte novinky, akcie a recenzie

Prihlásením súhlasíte so spracovaním osobných údajov.