skip_main skip_menu skip_search

Péče o zbraň

Ako sa starať o zbrane?

Lukáš Hajný

V tomto článku sa dozviete, prečo zbrane čistiť a ako pri tom postupovať. Povieme si tiež niečo k čistiacim a konzervačným prípravkom. Najprv si povieme, ako čistiť palné zbrane. Potom sa pustíme aj do čistenia plynoviek.

PREČO JE DÔLEŽITÉ ZBRANE PRAVIDELNĚ ČISTIŤ?

Najlepšie to vystihuje hláška zo známeho českého filmu Černi baróni. Poručík Troník: „Kontrolná otázka, súdruhovia. Čo urobí náš dobre známy samopal vzor 24, keď ho necháme na vetre a daždi? No?”  Vojak Vločka: „Hrdzavie, nie vole?”  Poručík Troník: „Hrdzavie, správne. A čo hlavne? No koroduje, vy tupci!”

Práve korózia a usadené nečistoty sú najväčším nepriateľom zbraní. Správnym čistením zaistíte spoľahlivú funkciu a dlhú životnosť. Zbraň je nástroj, na ktorý musí byť stoprecentné spoľahnutie za akýchkoľvek podmienok. Nech už sa jedná o útočnú pušku, loveckú flintu, športovú pištoľ, plynovú pištoľ, flobertku alebo aj vzduchovku, vždy majte na pamäti, že stále ide o zbraň a je potrebné k nej pristupovať s náležitým rešpektom a starostlivosťou.

Dnes sa stretneme s materiálmi, ktoré odolávajú korózii a modernými povrchovými úpravami, ale nenechajte sa pomýliť. Aj takáto zbraň potrebuje pravidelnú údržbu. Usadené nečistoty a prach môžu spôsobiť aj fatálnu závadu. Pri zanedbanej starostlivosti môže dôjsť k úplnému znehodnoteniu zbrane už v priebehu niekoľkých rokov.

VIDEONÁVOD NA ÚDRŽBU ZBRANE

AKO ČASTO?

To záleží na mnohých faktorech – akú zbraň používate, kde ju skladujete, ako často strieľate, s akou muníciou, atď. Obecne sa doporučuje previesť aspoň rýchlu údržbu po každej streľbe. Hlaveň jednoducho pretiahnete boresnakom, kovové časti stačí pretrieť mastnou handričkou. Pri loveckých zbraniach je dôležité previesť aspoň základné ošetrenie ihneď po návrate z lovu alebo obchôdzky v daždi či snehu.

Je známe, že prvé známky korózie jsú viditeľné už po 24 hodinách. Nezaberie to mnoho času, ale nakoniec budete mať radosť, že vaša zbraň vám vydrží dlhšie než kamarátovi, ktorý tú svoju po streľbe hneď uloží niekam do kúta.

A) ČISTENIE PALNÝCH ZBRANÍ

Palných zbraní existuje mnoho typov, prejdeme si teda len obecné postupy.

Najväčšiu pozornosť budeme venovať hlavni a starostlivosti o vývrt. Hlaveň je pri streľbe namáhaná najviac. Taktiež má najväčší vplyv na presnosť streľby.

Po každom výstrele v nej zostávajú rôzne rezíduá, zbytky strelného prachu, olova a medi. Zbytky pôsobia agresívne na materiál hlavne – a to ako chemickým, tak mechanickým vplyvom.

Z toho dôvodu je nutné čistiť aj vývrty z korózii vzdorných materiálov, ktoré môžu následkom mechanického poškodenia vypadávať. Teraz sa pozrieme, ako čistiť zbraň správne.

1. PREVEDIEME ROZBORKU ZBRANE NUTNÚ K ČISTENIU

Nezabudnite na bezpečnost a dbajte pokynov výrobcu.

2. HLAVEŇ PRESTRIEKNEME VÄČŠOU DÁVKOU OLEJA 

Olejov je na trhu celá rada a každý strelec preferuje niečo iného. Z našej ponuky môžem doporučiť veľmi obľúbený Ballistol, ktorý je vyrobený celkom z prírodných látok a vyniká skvelými ochrannými, mazacími a konzervačnými účinkami. Je to snáď najuniverzálnejší olej, ktorý poznám, a ako bonus krásne vonia.

3. NECHÁME OLEJ V HLAVNI PÔSOBIŤ

Následne zbraň, príp. len hlaveň, postavíme na savú podložku ústím dole a necháme pôsobiť olej. V tomto prípade je dobré brať v úvahu odporúčanie výrobcu, niektoré prostriedky necháme pôsobiť až 24 hodín.

4. MEDZITÝM PREVEDIEME ČISTENIE OSTATNÝCH ČASTÍ ZBRANE

Či už čistíte pušku, pištoľ alebo brokovnicu, stále platí to isté. Snažíme sa odstrániť veškeré nečistoty. K tomu si pripravte vhodnú kefku (úplne stačí aj špeciálny taktická kefka na zuby, najlepšia je tvrdšia). Ako dobrý pomocník sa mi osvedčil aj jemný maliarsky štetec, ďalej bude potrebná sada vatičiek a nejaké handričky.

Zvýšenú pozornosť venujeme predovšetkým rôznym zákutiam, uzamykaniu hlavne, spúšťovému mechanizmu apod. Občas vyčistite aj zásobník, nepreháňajte to s olejom, aby sa na neho zbytočne nelepili nečistoty.

5. KOVOVÉ ČASTI OŠETRÍME TENKOU VRSTVOU OLEJA

Všetky kovové časti a trecie plochy dôkladne potrieme lubrikantom. Tu majú majitelia zbraní s polymerovým rámom trošku uľahčenú prácu.

6. ČISTENIE HLAVNE

Olej v hlavni sme nechali pôsobiť a môžeme ju teda konečne vyčistiť. K pretiahnutiu hlavne použijeme vhodný vytierak, doporučujem použiť najlepšie mosadzný, ktorý je k vývrtu najšetrnejší. Hlaveň preťahujeme vždy smerom od nábojovej komory smerom k ústiu. Nakoniec ju vytrieme tkaninou dočista. Pokračujeme tak dlho, pokiaľ z hlavne nevytiahneme tkaninu čistú.

7. ODMASTENIE HLAVNE

Ďalším krokom je odmastenie hlavne napr. technickým liehom. To je dôležité najmä pokiaľ používate agresívne rozpúšťadlá. Akonáhle máme hlaveň odmastenú, je vhodné ju nalubrikovať vhodným lubrikantom. Skvelo sa na to hodí výrobok od firmy Tetra Gun alebo F.W. Klever. Postará sa o zníženie trenia medzi strelou a vývrtom a má antikorózny účinok.

8. OŠETRENIE POLYMÉROVEJ PAŽBY

Po opätovnom zložení pretriete kovové časti zbrane mastnou handričkou tak, aby ste na povrchu vytvorili tenký olejový film. A teraz príde na rad často zanedbávaná časť, tou je pažba. Väčšina majiteľov polymérových pažieb to moc nerieši, čo je škoda. Pre nich máme tiež prípravok Guntec Plastic Cleaner na ošetrenie plastov. Nielen, že plasty krásne vyčistí, ale zároveň o ne postará.

9. OŠETRENIE DREVENEJ PAŽBY

Drevené pažby vyžadujú správnu starostlivosť. K tomu pomôže napríklad pažbový olej Ballistol Balsin. Je dostupný pre svetlé a tmavé pažby. Navracia drevu lesk, zvýrazňuje jeho kresbu a zároveň chráni pred hnilobou a piesňami.

B) ÚDRŽBA A ČISTENIE PLYNOVEJ PIŠTOLE

Čistenie plynovej pištole má svoje špecifiká. V mnohom je postup rovnaký, ako pri ostrej pištoli, rozdiel nastáva až počas čistenia hlavne. Hlavne plynových pištolí sú v prevažnej väčšine prípadov vybavené prepážkou z tvrdého kovu. Mnohí užívatelia si tak lámu hlavu, ak hlaveň plynovky správne vyčistiť. Naviac akustické alebo dokonca korenisté náboje dokážu hlaveň poriadne znečistiť. Pokiaľ ste vystrelili akýkoľvek náboj s dráždivou látkou, dôrazne doporučujem použiť gumové rukavice.

ČISTENIE HLAVNE PLYNOVEJ PIŠTOLE

Vzhľadom k tomu, že hlaveň nie je opatrená vývrtom a nevychádza z nej ani žiadny projektil, nie je nutné sa jej venovať toľko, ako je tomu pri strelných zbraniach. Stačí ju poriadne prestreknúť olejem a nechať ho chvíľu pôsobiť. Hlaveň postavte ústím smerom dole na savú látku tak, aby mohol olej vyplaviť nečistoty.

Potom príde na rad kefka, ktorú väčšinou dostanete priamo k plynovke. Tým postupne prečistíme hlaveň z obidvoch strán. Nemusíte dodržiavať postup od komory k ústiu. Nakoniec ju vysušte handričkou. Po opätovnom zložení zbrane pretrite kovové časti mastnou handričkou tak, abyste na povrchu vytvorili ochranný film.

C) ÚDRŽBA A ČISTENIE VZDUCHOVEJ ZBRANE NA CO2 (REPLIKY)

Môžeme sa stretnúť s celou radou CO2 modelov, ktoré majú nielen veľmi reálny vzhľad, ale taktiež reálnu rozborku. Udržujú sa podobne ako ostré predlohy, len s niekoľkými zásadnými rozdielmi.

Najväčší pozor si musíte dať na gumové tesnenie. Pri používaní klasických CO2 bombičiek dochádza k ich vysušovaniu. K ich mazaniu používajte len silikónový olej. V žiadnom prípade nepoužívajte výrobky na báze ropy, ktoré sú k tesneniu agresívne. Dôkladne namažte plynové ústrojenstvo a pokiaľ zjistíte, že je niektoré tesnenie poškodené, vymeňte ho za nové. Samozrejme nezabudnite namazať kovové časti a trecie plochy.

BOMBIČKY CO2 S OLEJOM

Pokiaľ máte repliku, ktorá neumožňuje reálnu rozborku, jednoduchým riešením sú CO2 bombičky s obsahom silikónového oleja. Tie sa postarajú o veškerú prácu za vás a dôkladne premažú vnútorný mechanizmus. Po 5 – 10 klasických bombičkách doporučujem použiť jednu olejovú.

D) ÚDRŽBA A ČISTENIE VZDUCHOVKY

Pri vzduchovke sa budeme venovať predovšetkým vývrtu a ošetreniu kovových častí. Pri čistení hlavne opäť platí ten istý postup, ako pri strelnej zbrani. Kvalitné náčinie na čistenie je základ. Vývrt vždy vytriete do sucha. S olejom to príliš nepreháňajte a dávajte pozor, aby sa nedostal k tesneniu piestu. Mohlo by dôjsť k jeho poškodeniu. 

DLHODOBÁ KONZERVÁCIA ZBRANE

Pokiaľ sa chystáte zbraň dlhšiu dobu nepoužívať, je dôležité ju nakonzervovat vhodným prostriedkom. Niektoré oleje sú vynikajúcími mazadlami, ale nie sú schopné dlhodobo chrániť proti korózii. Najlepšiu ochranu poskytujú konzervačné prostriedky na báze voskov, ale tie v mnohých prípadoch znemožňujú okamžité použitie zbrane.

Skvelých vlastností dosahuje olej Brunox, ktorý spoľahlivo chráni proti korózii až 18 mesiacov. Chráni pred vlhkosťou a agresívnymi vplyvmi, vytesňuje vodu a má vynikajúcu priľnavosť. Výhodou je, že nepoškodzuje kožu, drevo, gumy ani umelé hmoty.

SKLADOVANIE ZBRANE

Nesmieme zabúdať na riadne uloženie zbraní. Dôležité je, aby boli umiestnené v suchu. Osvedčenou vychytávkou je vložiť do skrine (trezoru) k zbraniam vrecko so silicagelom, ktorý viaže vzdušnú vlhkosť.

BORESNAKE AKO POMOCNÍK VŽDY PO RUKE

Medzi strelcami sa obľube tešia aj boresnake. Ide vlastne o šnúru, na ktorej začiatku je umiestnená mosadzná tyčinka. Tá sa vsunie do hlavne a prejde až k jej ústiu. Vpredu čistiacej časti šnúry je zabudovaná kefka na hrubé nečistoty. Je dostupný pre všetky možné kalibre.

Mnoho ľudí si však myslí, že boresnakom hlaveň vrátane nábojovej komory niekoľkými opakovanými pretiahnutiami dokonale vyčistí, bohužiaľ to nie je pravda.

Boresnake je určený predovšetkým  k rýchlemu pretiahnutiu hlavne pred streľbou a bezprostredne po nej. Je malý a skladný, preto si ho môžete vziať aj na viacdennú poľovnícku výpravu.

NANOTECHNOLÓGIA UŽ PRENIKLA AJ K STRELCOM

Zaujímavou novinkou na trhu je antikorózny a mazací sprej českého výrobcu Nanoprotech. Výrobca garantuje ochranu pred koróziu až 365 dní. Nanočastice priľnú ku kovu a uvolnia prichytené nánosy nečistôt, zbytky strelného prachu, olova a medi. Nečistoty potom jednoducho zotrite.

Naviac vytesňuje vodu a vytvára ochranný film proti korózii. Svoje vlastnosti si zachováva aj za extrémnych podmienok od - 80 °C do + 140 °C.

Je šetrný, nenarušuje drevo, plast ani gumu. Aplikáciou predĺžite životnosť svojej zbrane a zaistíte jej spoľahlivú funkciu.

Pokiaľ máte k čisteniu akýkoľvek dotaz, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poradíme.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Autor článku: Lukáš Hajný

Expert na zbrane a poľovníctvo, ex Balistas

Špecialista na zbrane a poľovníctvo. Riešil technické otázky zákazníkov, natáčal videorecenzie, písal do poradne a blogu. V Balistas pracoval v rokoch 2017–2022.

Naposledy navštívené produkty

+420 778 772 453 Po–Pia, 8–16 hod. Položiť dotaz

Pridajte sa k viac ako 100.000 odberateľom a získajte novinky, akcie a recenzie

Prihlásením súhlasíte so spracovaním osobných údajov.