skip_main skip_menu skip_search

RAM zbraně Umarex T4E

Zbrane na gumové projektily RAM - nový spôsob obrany aj zábavy

Hľadáte zbraň, s ktorou si zastrieľate kľudne na záhrade a ktorá navyše dokáže slúžiť ako sebaobranný prostriedok? Skúste zbrane na gumové projektily.

ZBRANE RAM A ČESKÁ LEGISLATÍVA

Real Action Markers, ďalej len RAM, sú plynové zbrane na gumové a projektily. Podľa českej legislatívy patria medzi zbrane kategórie D, rovnako ako napríklad vzduchovky, airsoftky apod. Sú voľno predajné svojprávnym osobám od 18 rokov bez zbrojného preukazu.

CHARAKTERISTIKA ZBRANÍ NA GUMOVÉ PROJEKTILY

Zbrane RAM vzhľadovo často vychádzajú zo strelných zbraní, od ktorých sú takmer k nerozoznaniu. Tieto modely sú ideálne najmä na tréningové účely. Druhou skupinou sú zbrane, pri ktorých výrobca konštrukciu celkom prispôsobil k čo najefektívnejšiemu využitiu pri sebaobrane. Řeč je o špecifickej rade Umarex T4E Home Defense, o ktorej sa ešte dočítate nižšie.

Modelov je na trhu celá rada a ponuka sa neustále rozrastá. Okrem pištolí ako Glock 17 či Walther PPQ si môžete zaobstarať dlhú zbraň v podobe AR-15 nebo AK-47, dokonca ani milovníci brokovníc neprídu navnivoč.

AKO RAM FUNGUJÚ

Všetky RAM zbrane majú jedno spoločné – poháňa ich plynný oxid uhličitý, ktorý pochádza najčastejšie z bežne dostupnej CO2 bombičky. Princíp je veľmi jednoduchý. Bombička sa vloží do zbrane a po dotiahnutí sa napichne na tŕň, skrz ktorý CO2 prúdi ďalej do plynového ústrojenstva. Po stlačení spúšte narazí kohút na úderník a tým otvorí ventil. Plynný CO2 z bombičky následne vyženie projektil von z hlavne. Nie je to nič prevratného, rovnaký systém využívajú tiež CO2 vzduchovky a pištole.

KTO MAŽE, TEN IDE

Pohon na CO2 je spoľahlivý a umožňuje aj rýchlu streľbu dávkou. K správnej funkcii je avšak kľúčové vždy po ukončení streľby bombičku zo zbrane vybrať, aby nedošlo k poškodeniu tesniacich krúžkov.

Často se stáva, že ľudia vystrieľajú pár rán a potom nechajú zbraň s napichnutou bombičkou ležať aj niekoľko dní, než sa k strelbe vrátia. Potom s údivom zistia, že zbraň nestrieľa, pretože všetok obsah bombičky unikol. Následkom dlhodobého pôsobenia CO2 je zničené tesnenie a nová bombička taktiež hneď vysyčí.

Pre zvýšenie životnosti nie je toho potreba veľa. Stačí len pravidelne mazať tesnenie silikonovým olejom, alebo k tomu použiť olejovú bombičku, ktorá dokonale premaže celý vnútorný mechanizmus. Vonkajšie kovové diely stačí pretrieť mastnou handričkou. Niektoré modely majú reálnu rozborku zhodnú s ostrou predlohou. Čistenie vás bude nielen baviť, ale s trochou snahy si pri ňom vypestujete aj správne návyky pre zaobchádzanie so zbraňou. Viac o čistení zbraní sa dočítate v našej poradni.

GUMOVÉ PROJEKTILY A ĎALŠIE STRELIVO

RAMky môžu strieľať okrem gumových a korenistých projektilov aj bežné paintballové guličky kalibru .43, 50. a .68. Gumové projektily slúžia najmä k výcviku a zábave, avšak zásah z bezprostrednej blízkosti môže spôsobiť poriadne podliatiny. Istým rizikom je aj odrazená strela, preto dôrazne doporučujeme používať ochranné okuliare.

Ako obranné strelivo slúžia korenisté gulôčky. Sú to vlastne polymérové gulôčky plnené technickým korením. Tie sa po zásahu rozprsknú a vypustia oblak vysoko dráždivého plynu. O ich účinnosti by mohli rozprávať (nielen) americkí demonštranti, jednotky SWAT ich totiž nasadzujú vo vypätých situáciách. Rovnako sa tešia veľkej obľube bezpečnostných agentúr, kde nie je dovolené používať palné zbrane.

Posledným typom sú špeciálne gulôčky so značkovacou farbou. Útočníka spoľahlivo označkujú ťažko zmývateľnou farbou, ktorá je dobre viditeľná pod UV svetlom a uľahčí jeho identifikáciu.

ZBRANE RAM A NIEČO MÁLO Z HISTÓRIE

Prvé RAMky vznikli na prelome 20. a 21. stor.v Hongkongu na základe požiadaviek miestnych ozbrojených zložiek. Cieľom bolo vytvoriť tréningovú zbraň, ktorá by ergonómiou, ovládacími prvkami a chovaním čo najviac pripomínala skutočnú služobnú zbraň a umožnila výcvik v reálnych podmienkach. Konštruktéri sa často inšpirovali v airsoftových a paintballových zbraniach a podarilo sa im z nich vziať to najlepšie. Ponúkajú bezpečnú alternatívu na tréning s ostrou zbraňou a zároveň úsporu za strelivo.

Úspech v ozbrojených zložkách odštartoval myšlienku predaja do civilního sektoru a s RAM sa razom roztrhlo vrece. Medzi najväčších producentov sa dnes radí nemecká firma Umarex so špeciálnou triedou Umarex T4E a čínska APS.

PIŠTOLE NA GUMOVÉ PROJEKTILY

Pištole sú určené predovšetkým na výcvik, uplatnenie nájdu taktiež pri zábavnej streľbe. Vyznačujú sa maximálne vierohodným spracovaním vrátane funkčných ovládacích prvkov. Na plnohodnotnom zážitku zo streľby má značný podiel systém blowback, ktorý imituje funkciu záveru a čiastočne tiež spätný ráz.

Pri väčšine pištolí dosahuje úsťová energia hranicu 6 J. Zásah je síce bolestivý, ale možno ho porovnať s výkonnou paintballovou zbraňou. Okrem paintballových guličiek a gumových projektilov umožňujú streľbu obranných korenistých projektilov, ktoré spoľahlivo znepríjemnia deň aj tvrdohlavému útočníkovi. Pištole spravidla využívajú strelivo cal. 43. Výnimku tvoria modely v cal. 50, ktoré sa využívajú hlavne na sebaobranu.

Napríklad nemecký gigant Umarex zatiaľ ponúka len pištole Smith & Wesson M&P9 M2.0 a Walther PPQ M2. Horúcou novinkou na trhu je pištoľ Umarex T4E HDP 50 z rady Home Defense, ktorá sa energií 11 J celkom vymyká zabehnutým štandardom a ako už názov napovedá, je to plnohodnotný obranca.

Ram pistole

Umarex T4E bravúrne vyriešil pohotové použitie RAMky ako obrannej pištole na gumové projektily a eliminoval možné fatálne zlyhanie zbrane vďaka unikátnemu systému uloženia bombičky. Na spodnej strane rukoväte sa nachádza uzáver. Pred streľbou je do neho potrebné najprv zospodu vraziť dlaňou, a tým napichnúť bombičku na tŕň. Vďaka tomu môžete mať bombičku v rukoväti vloženú dlhú dobu, bez toho, aby došlo k poškodeniu tesnenia aleo ventilu. Je však dôležité mať na pamäti, že s napichnutou bombičkou nemožno zbraň dlhodobo skladovať. Napichnutú bombičku signalizuje výstražník umiestnený v zadnej časti záveru, takže už letmým pohľadom poznáte, že je zbraň pripravená k streľbe.

Vzhľadom k vyššej úsťovej energii a ťažšiemu projektilu je spotreba CO2 omnoho vyššia, než je tomu pri pištoli na BB broky. Oproti bežným 60 výstrelom teda očakávajte približne 15 plnohodnotných rán, potom výkon dramaticky klesá. Nevýhodou môže byť pomerne nízka kapacita zásobníku, len 6 rán. Zaujímavé je samotné umiestnenie zásobníku priamo pod hlavňou.

PUŠKY NA GUMOVÉ PROJEKTILY

Fungujú na rovnakom princípe ako ostatné RAMky. Drvivá väčšina RAM pušiek dokaže strieľať aj plno automatickou dávkou, takže zásobník vyprázdníte doslova mrknutím oka. Pokiaľ túžite po zábavnej streľbe na terče či plechovky, dlhá puška bude to pravé orechové a iste vás nezklame. Pušky majú spravidla celokovovú konštrukciu a ich hmotnosť v ruke rozhodne pocítite. Získate pocit, že máte v ruke skutočnú zbraň.

Armáda, ozbrojené zložky a bezpečnostné agentúry po celom svete ich využívajú na simuláciu bojovej činnosti a výcvik. Špeciálne varianty im slúžia k skľudneniu neukáznených demonštrantov, tie však nie sú určené pre bežných užívateľov.

Rozhodne stoja za povšimnutie pušky APS, medzi ktorými je k videniu množstvo derivácií platformy AR-15 a taktiež legendárna AK-47. Môžete s nimi napríklad smelo vyraziť na herné bojisko Real Action Game, čo je moderná obdoba známejšieho airsoftu. Táto hra láka nielen airsofťákov túžiacich po väčšom fair play, ale taktiež hráčov paintballu, ktorí už chcú mať v ruke reálne vyzerajúcu zbraň a nie rúrku s plynovou bombou a zásobníkom hore.

Výhodou je RAM oproti airsoftkám, ktoré používajú plastové gulôčky bez náplne, že zásah zanechá farebnú značku, odtiaľ tiež pramení názov Marker – značkovač. Riziko, že protihráč neprizná zásah, je mnohonásobne menšie než pri airsofte. Samozrejme, je potrebné používať ochranné pomôcky a mať zmysel pre fair play.

REVOLVERY NA GUMOVÉ PROJEKTILY

Ram revolver

V porovnaní s pištoľami sú revolvery RAM jednoduchšie, ale majú menšiu kapacitu zásobníku. Do kariet im hrá hlavne spoľahlivosť a výkon. Ich silu naplno spoznáte hneď pri prvom výstrele. Už len pohľad do hlavne veľkého kalibru vzbudzuje rešpekt. A pokiaľ ani to útočníka neodradí, potom príde na rad korenisté strelivo. A s gumovými gulôčkami sa vybláznite pri terčovej streľbe.

Presvedčte sa sami v našom videu, kde sme podrobili testovaniu RAM Revolver Umarex T4E HDR 50 v 7,5 J verzi. Na trhu je už dokonca aj silnejší súrodenec s úsťovou energiou až 11 J

Pre RAM Revolver Umarex T4E HDR 50 je charakteristický zliatinový rám pokrytý polymérom. Ten značne znížil jeho celkovú hmotnosť na príjemných 675 g. Všetky ovládacie prvky sú v prvej rade prispôsobené maximálnej spoľahlivosti. Spúšťový mechanizmus Double Action Only (DAO) a jazýčková poistka spúšte umožňujú rýchlu a zároveň bezpečnú streľbu. Na zbrani teda nehľadajte hmatník pre bežnú manuálnu poistku. Nemusíte mať obavy, tento systém je overený a celkom bezpečný.

Aj pištoľ Umarex HDP 50 má prítomný výstražník pre signalizáciu napichnutej bombičky a špeciálny ventil na spodnej strane rukoväte. Venčekový zásobník pojme celkom 6 rán.

RAM REVOLVER UMAREX

BROKOVNICE NA GUMOVÉ PROJEKTILY

Doteraz jediným zástupcom RAM brokovníc je výkonná RAM Brokovnica Umarex T4E HDS 68 16J. Na prvý pohľad obyčajná broková dvojka. Skúseného strelca však prekvapí systém nabíjania. Brokovnica sa neláme temennou kľučkou, ale hmatníkom na spodnej strane predpažbia. Temenná kľučka slúži ako prepínač režimov streľby. Má tri polohy pre voľbu strieľajúcej hlavne, v pozícii uprostred vypáli obidve hlavne naraz. A právě v tom spočíva najväčšia sila.

Ram brokovnice

Úsťová energia projektilu ohromného kalibra 68 (17,3 mm) dosahuje úctyhodných 16 J. Inými slovami, predstavte si, že vás zasiahne projektil cal. 68 rýchlostí blížiacej sa 100 m/s. Budete radi, keď vyviaznete len s modrinou. A čo keď vás rovno trafia projektily dva?

Streľba gumovými projektilmi z brokovnice - Umarex T4E HDS 68:

Zliatinový rám brokovnice je pokrytý polymérom, to sa priaznivo podpisuje na nízkej hmotnosti. Na žiadne skryté nosenie síce nie je, ale doma zase toľko miesta nezaberie. Spodná strana predpažbia je obdarená 22mm weaver lištou pre montáž príslušenstva. V jednoduchosti je sila, toho sa Umarex rozhodne držal. Manuálnu poistku budete hľadať márne. Rovnako ako pri ostatných modeloch Umarex T4E Home Defense sa môžete spoľahnúť na dvojčinnú spúšť (DAO), výstražník a nechýba ani špeciálny ventil k napichnutiu bombičky.

ZBRANE NA GUMOVÉ PROJEKTILY – SUMA SUMÁRUM

RAMky majú svoje plusy aj mínusy. Od tých začneme. Achillovou pätou všetkých céoček je ich náchylnosť na okolitú teplotu. Pri teplotách pod +10°C si proste nezastrieľate a použitie vonku v zime je celkom vylúčené. Takže, pokiaľ práve hľadáte zbraň na obranu na celoročné použitie a nemáte zbroják, skúste sa poohliadnuť po plynovke alebo koreňáku. Na druhú stranu sú ako robené na zábavu. Pri použití správneho streliva vám môžu pomôcť ubrániť sa útočníkovi. Nepotrebujete na ne zbrojný preukaz, stačí byť svojprávny a starší 18 rokov.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Naposledy navštívené produkty

+420 778 772 453 Po–Pia, 8–16 hod. Položiť dotaz